Zásadní pro dobré finanční řízení firmy jsou přesná a pravdivá finanční data, zdůrazňuje Michal Ševčík z BFC Group

Kvalita a správnost vstupních účetních dat jsou velmi podstatné pro získání relevantních reportů. Na jejich základě a správné interpretaci se mimo jiné vypracovávají ukazatele výkonnosti, takzvané KPI.

Kvalita a správnost vstupních účetních dat jsou velmi podstatné pro získání relevantních reportů. Na jejich základě a správné interpretaci se mimo jiné vypracovávají ukazatele výkonnosti, takzvané KPI. Zdroj: Profimedia.cz

Marcela Štefcová

Rychlá rada z filmových Básníků, na čem stavět vizi fungujícího podniku, dnes vzbuzuje úsměv. Rovnováha mezi příjmy a výdaji je ovšem základ. Jenže jak zjistit, jestli ji podnik má? Finančními analýzami z dobře vedeného účetnictví.

Podstatou řádného finančního řízení podniku je pravidlo 3E, tedy Effectiveness – Efficiency – Economy, účinnost – efektivita – hospodárnost. Být dobrým hospodářem znamená udržovat v rovnováze pohledávky a závazky, příjmy a výdaje. A k tomu jsou potřeba čísla a zase čísla. Jejich sledování, analyzování a vyhodnocování. To jsou klíčové kroky pro posouzení výkonnosti firmy a také pro plánování jejího dalšího růstu.

„Úplně zásadní pro dobré finanční řízení firmy jsou přesná a pravdivá finanční data. Tedy správně vedené a dostatečně podrobné účetnictví, z něhož lze vycházet při dalších analýzách a výstupech,“ zdůrazňuje Michal Ševčík, CAE BFC Group, poradenské společnosti v oblasti managementu a finančního řízení.

Kvalita a správnost vstupních dat jsou velmi podstatné pro získání relevantních reportů, které dnes díky digitalizaci, automatizaci a umělé inteligenci zpracovávají informační systémy za zlomek času. Pak je ale potřeba ještě výsledky správně interpretovat, vypracovat ukazatele výkonnosti, takzvané KPI. A zejména je to prostor pro analýzy a vyhodnocení, co vlastně výstupy ukazují a co o firmě říkají.

„Může jít o analýzy nejen výkonnosti, nákladů a výnosů, likvidity, ale i zadluženosti a další. A mohou být buď velmi podrobné a detailní, nebo shrnuté na jednu stránku – jak si řekne vedení firmy. Vždy jde ale o to, zda firma opravdu dobře hospodaří, zda je provoz rentabilní, efektivní a podnik má potenciál pro další růst,“ upřesňuje Ševčík.

Při ekonomické analýze projde specialista s vedením firmy účetní data a zjistí výsledky hospodaření. Kdy a v čem byla ziskovost, jaké byly náklady a marže. Tyto analýzy jsou dnes zcela zásadní zejména pro mladé podniky, kterým pomáhají při řešení důsledků nedávné vysoké inflace. „U těchto firem je potřeba projít rentabilitu nákladů a výnosů, určit rovnováhu marží a vrátit se ke zdravému ekonomickému modelu. Dostat se z pasti, kdy hodně prodáváte, ale na všem proděláváte, což je typické pro start-upy a e-shopy,“ upozorňuje Michal Ševčík z BFC Group.

Manažeři firem podle něj dnes více než v minulosti poptávají analýzu peněžních toků, tedy cash flow. Jde o výkaz, který přesně odhalí vše o firemních financích. Vedou k němu však složité výpočty, jež se nedělají často. Se základními kalkulacemi rentability a juniorní prací pomůže umělá inteligence. Nicméně jak upozorňuje Ševčík, AI udělá analýzu povrchně, formulářově a nejde do detailu, co čísla skutečně znamenají, chybí jí kreativita.

Někdy to ale může být i výhoda. „Stroj udělá relativně snadno předvídatelnou chybu, zatímco kontrolovat člověka je mnohem obtížnější. Pracovník třeba udělá přesmyčku 8 a 9 nebo 9 a 6, což je chyba, která se velmi těžko dohledává. Zatímco chyba stroje, když místo 13 000 udělá 13 000 000, se najde během minuty,“ upřesňuje Michal Ševčík.

Další hlubší zpracování je ovšem na odborníkovi-člověku, který v analýze cash flow řeší zdroje financování. Odkud peníze přišly a kam šly, jestli zbytečně neleží v pohledávkách, závazcích… Identifikuje rizika a navrhne firmě optimální řešení pro další růst.