Život bez technických plynů si dnes lze jen těžko představit, říká šéf Linde Gas Petr Partsch
Linde Gas je největším výrobcem a dodavatelem technických, medicinálních a speciálních plynů v České republice. Patří pod společnost Linde plc, celosvětového lídra v oblasti technických plynů, jejíž obrat vloni dosáhl 28 miliard dolarů. Aktivity společnosti na českém trhu a také její plány do budoucna představil generální ředitel Petr Partsch.
Zabýváte se výrobou a distribucí technických plynů. Můžete toto odvětví blíže představit?
Naše produkty nejsou okem viditelné, přesto si bez nich lze každodenní život jen těžko představit. Metalurgie, svařování, chemický průmysl, automobilová výroba, zdravotnictví, ale třeba i čepování piva nebo balení potravin jsou oblasti, které se bez našich produktů neobejdou. Pracujeme opravdu s velmi rozmanitým portfoliem zákazníků, přičemž každý z nich vyžaduje specifický přístup. Akreditovanými laboratořemi s požadavky na speciální kalibrované plyny počínaje a výrobními závody typu Třineckých železáren, s potřebou výstavby zásobníků a nepřetržitou dodávkou plynů, konče.
Plyny prodáváte dokonce i online…
Digitalizace je jednou z našich současných priorit a koronavirová krize tuhle cestu ještě více uspíšila. Jako první na českém trhu nabízíme našim zákazníkům plnohodnotný e-shop. Nabízí jednoduchou a rychlou možnost objednávky z pohodlí domova. Další zajímavou novinkou je aplikace Specify, jejímž prostřednictvím si zákazník nakonfiguruje směs plynů přesně podle svých individuálních požadavků.
Jak se koronakrize projevila ve vašem oboru ve smyslu dopadu na obchodní partnery?
Naším cílem bylo a je zajistit plynulé dodávky produktů zákazníkům a ochránit zdraví našich zaměstnanců, kontraktorů a obchodních partnerů, se kterými provozujeme síť bezmála 200 prodejen. Díky preventivním opatřením, která jsme zavedli již na jaře, se nám daří zajištovat plynulý provoz a distribuci plynů k zákazníkům. Závažnější problémy nás zatím naštěstí nepotkaly. Jako všichni samozřejmě ale cítíme zpomalování ekonomiky i větší nároky na naše zaměstnance.
Dokázala vaše společnost nějakým způsobem přispět k boji s koronavirem?
V období koronavirové krize jsme v rámci dodávek kyslíku do nemocnic navýšili zásoby a zároveň jsme preventivně zajistili rozšíření kapacity distribučních prostředků pro případ dalšího nárůstu nemocných. Jinak do zdravotnictví dodáváme plyny standardně. Zásobujeme nemocnice i pacienty na domácí kyslíkové léčbě. Kromě produktů určených k podpoře dýchání, jako je například medicinální kyslík, vyrábíme i analgetické a anesteziologické směsi plynů pro zmírnění bolestí třeba při porodech, u zubaře apod.
Jaké má Linde Gas postavení celosvětově a jaké na českém trhu?
Koncern Linde plc, jehož jsme součástí, je celosvětovým lídrem v oblasti technických plynů. Loňský obrat společnosti dosáhl 28 miliard dolarů. Největším výrobcem a dodavatelem technických, medicinálních a speciálních plynů jsme rovněž v České republice, přičemž obrat v tuzemsku přesahuje pět miliard korun. Máme hustou prodejní síť, zákazníci mohou naše produkty nakoupit ve téměř dvou stech prodejnách. Zaměstnáváme více než 500 pracovníků a v roce 2021 oslavíme už 30 let působení na českém trhu.
Vyrábíte plyny také na území České republiky?
Ano, drtivou většinu našich produktů zde i vyrábíme. V českých zemích je dlouholetá tradice výroby technických plynů, jež společně s investicemi, které se za 30 let působení Linde v ČR blíží téměř k 20 miliardám korun, vytvářejí pro společnost Linde ideální zázemí. Máme výrobní závody v Praze, Brně, Ostravě, Vřesové, Třinci, Kralupech nad Vltavou a Litvínově, v nichž vyrábíme kyslík, dusík, argon, acetylen, CO₂, medicinální plyny apod. Dále v ČR vyrábíme i speciální směsi plynů, vysoce čisté a kalibrační plyny.
Chystáte v Česku nějaké další investice?
Firma Linde do svých výrobních závodů a distribučních center dlouhodobě investuje nemalé prostředky a v současné době pracujeme v tuzemsku na dvou velkých projektech. V roce 2021 plánujeme v našem pražském areálu dokončit novou plnírnu speciálních plynů, a pokrýt tím růst poptávky i zásobování okolních zemí. Jedná se o investici ve výši téměř 10 milionů eur. Další významnou investicí bude rozšíření specializovaného ROC centra v Ropici v Moravskoslezském kraji, odkud se na dálku řídí výroba v našich závodech v části Evropy a na Blízkém východě. Toto centrum je typickým představitelem Průmyslu 4.0. Pracujeme zde s autonomními systémy, které využívají prvky strojového učení, což nám pomáhá zvyšovat produktivitu práce. Zatímco dříve zvládl jeden operátor obsluhovat jedno výrobní zařízení, dnes jich díky těmto technologiím a centralizovanému dálkovému řízení zvládne řídit až 10. U obou projektů se počítá s vytvořením desítek nových pracovních míst.
Je výroba technických plynů problematická ve vztahu k životnímu prostředí, nebo jsou podobné úvahy neopodstatněné?
Klademe velký důraz na ochranu životního prostředí, jsme držiteli osvědčení Responsible Care a certifikátů ISO. Naše hlavní produkty se získávají dělením vzduchu, takže výroba je k životnímu prostředí šetrná. V rámci globálních trendů navíc hledáme cesty, jak našim zákazníkům pomáhat s dosahováním jejich ekologických cílů. Přicházíme proto nyní se zelenými produkty, které vyrábíme výhradně za použití elektrické energie z obnovitelných zdrojů, a u kterých tedy dokážeme garantovat minimální uhlíkovou stopu.