Banky zažily dobrý rok, jejich byznys navíc vstupuje do další éry

Banky v Evropě stojí na prahu nové éry svého byznysu. Po letech se totiž chýlí ke konci období nulových úroků brzdících zisky finanční sféry.
Hlavní překážka na cestě k lepším obchodům může padnout už letos, přitvrdit ve své politice totiž zvažuje Evropská centrální banka. Sázka na rostoucí profit sektoru se už stala horkým tématem i pro burziány. Akcie evropských bank tak jen za poslední rok podražily takřka o pětinu a růst finanční branže na burzách včetně české může prý dále pokračovat.
„Akcie bankovních titulů těžily a budou těžit z obratu trendu na úrokových sazbách, které se po třech dekádách klesajícího trendu a ultra nízkých úrovních z posledních let začaly odlepovat ode dna v řadě zemí světa,“ uvádí ekonom BH Securities Martin Vlček. Bankám navíc strmě porostou obchody.
„Vzhledem k pozitivním ekonomickým výhledům budou zřejmě letos podniky dále expandovat a porostou tak úvěrová portfolia bank,“ soudí i analytik Komerční banky Jiří Kostka.
Evropské banky jsou tak na burze nejdražší od konce léta roku 2015, druhý dech přitom chytily letos v lednu.
Od počátku roku totiž evropský bankovní index Euro Stoxx přidal osm procent a rostl tak dvakrát tak rychleji než zbytek trhu. Pro českou burzu zatím růstový příběh bank platil prozatím jen částečně. Zatímco akcie Erste od loňského ledna přidaly takřka třetinu, Komerční banka a Moneta na parketu povyrostly jen něco kolem šesti procent.
„České banky jsou obecně konzervativnější než jejich celoevropské protějšky,“ připomíná Vlček. I tak ale podle něho každé zvýšení úrokových sazeb o procentní bod znamená pro domácí banky až desetinu zisku navíc. Ekonomové se přitom shodují na tom, že ČNB letos zvýší svou základní sazbu ve čtyřech krocích právě o celý procentní bod.
„Obzvláště to pocítí banky, které mají výraznou část svého úvěrového portfolia s pohyblivou marží,“ dodává Kostka.
Evropské bankovní tituly zase těží z toho, že Evropská centrální banka pravděpodobně ještě letos ukončí svůj program nákupu dluhopisů, který měl v posledních třech letech podpořit ekonomiku eurozóny, a otevře si tak dveře pro růst úrokových sazeb.