Bernanke chce chránit USA před krizí EU, sklidil však kritiku | e15.cz

Bernanke chce chránit USA před krizí EU, sklidil však kritiku

Ben Bernanke
Ben Bernanke
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká centrální banka (Fed) bude chránit domácí ekonomiku před dopady evropské dluhové krize, třebaže nejistoty z této strany se začaly do určité míry snižovat. Řekl to dnes šéf Fedu Ben Bernanke při vystoupení v rozpočtovém výboru Sněmovny reprezentantů USA. Extrémně uvolněná měnová politika Fedu i další kroky banky se však ve sněmovně staly terčem kritiky zákonodárců.

Bernanke konstatoval, že napětí v evropském bankovním sektoru se zmírňuje, je ale ještě příliš brzy na závěr, že americkou ekonomiku už evropské problémy ohrozit nemohou. „Přetrvávají rizika, že vývoj v Evropě nebo jinde může nabrat nepříznivý směr, a mohly by u nás vést ke zhoršení ekonomických vyhlídek,“ řekl Bernanke podle agentury Reuters v předem připraveném projevu.

Bernanke ve svém vystoupení zachoval vůči vyhlídkám ekonomiky opatrný tón, podobný tomu, který převládal po zasedání měnového výboru Fedu minulý týden. Bernanke tehdy dal najevo, že banka zvažuje možnost dalšího zmírnění měnové politiky na podporu ekonomického růstu a zaměstnanosti. Dnes žádné plány v tomto směru nenaznačil.

Bernanke ale musel v pozdější diskusi bránit rozhodnutí Fedu držet úrokové sazby na prakticky nulové úrovni ještě další téměř tři roky. Podle republikánských kritiků tím ukazuje, že mu nezáleží na stabilní inflaci, ale pouze na podpoře ekonomického růstu a zaměstnanosti.

Proti Bernankemu vystoupil zejména předseda rozpočtového výboru Paul Ryan, dlouhodobý kritik šéfa Fedu. „Domnívám se, že tato politika nese velké riziko vyvolání bubliny cen aktiv, destabilizace cen a v konečném důsledku podemletí hodnoty dolaru. Obavy z toho všeho zvyšují nejistotu a brání naší ekonomice v růstu,“ prohlásil Ryan.

Bernanke se hájil tím, že ceny se po vzestupu z počátku loňského roku stabilizovaly a dolar žádné známky oslabování nevykazuje. Fed podle něj dělá náležité kroky k boji s vysokou nezaměstnaností v době, kdy inflace je stabilní. Fed má na rozdíl od řady ostatních centrálních bank světa zákonnou povinnost sledovat jak stabilní inflaci, tak co nejnižší nezaměstnanost.

Fed od konce roku 2008 udržuje krátkodobé úrokové sazby téměř na nule a minulý týden uvedl, že je na této úrovni ponechá zřejmě až do konce roku 2014. Po finanční krizi a „velké recesi“ banka navíc extrémně zmírnila měnovou politiku dvěma koly „kvantitativního uvolňování“, kdy nakoupila dluhopisy za celkem 2,3 bilionu dolarů (zhruba 44 bilionů Kč). Analytici se podle agentury Reuters domnívají, že Fed by mohl v dohledné době oznámit třetí kolo nalévání peněz do ekonomiky, jejíž růst je nadále podprůměrný.

Zákonodárci se ale také opřeli do Bernankeho za to, že Fed podle nich přestoupil své pravomoci, vstoupil na pole Kongresu a záměrně podpořil plány vlády Baracka Obamy tím, že minulý měsíc vydal dokument s doporučeními na podporu nadále mimořádně slabého trhu obytných nemovitostí. Republikán Scott Garrett to přirovnal k situaci, kdy by sněmovna instruovala Fed, co má dělat s úrokovými sazbami.

„Zarazilo mě, když Fed vydal nevyžádanou studii o politice bydlení, a ta v mnoha směrech zrcadlila politiku vlády,“ řekl Garrett. Bernanke vysvětloval, že slabý trh bydlení brání celkovému růstu a že to je pro Fed významný zdroj obav.

Ohledně řešení bezprecedentně vysokých rozpočtových deficitů Bernanke zákonodárce vyzval, aby svou touhu po snižování schodků spojili s potřebou krátkodobé politiky na podporu ekonomiky. „Až se budou politici zabývat naléhavou otázkou fiskální udržitelnosti, měli by dávat pozor, aby zbytečně nepotlačovali ekonomické oživení. Naštěstí jsou oba cíle plně slučitelné,“ řekl Bernanke.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery