BIS: Bankovní regulace zvýšila nestabilitu | e15.cz

BIS: Bankovní regulace zvýšila nestabilitu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Banka pro mezinárodní platby (BIS) kritizovala přísnější regulatorní požadavky na evropské banky. Volání evropských regulátorů, aby banky na starém kontinentu držely více kapitálu, podle BIS vedlo k rozvíření debat o zdraví finančního sektoru eurozóny a omezení úvěrování firem a domácností. Evropský bankovní úřad (EBA) loni třiceti bankám nařídil získat dodatečných 115 miliard eur kapitálu.

Podle BIS, která je jakousi bankou centrálních bankéřů, požadavky regulátorů z loňského října, aby banky nacpaly své kapitálové polštáře a zvýšily poměrný ukazatel Tier 1 na devět procent do konce letošního června, destabilizoval systém hrozbou omezeného úvěrování a rozprodejem bankovních aktiv.

„Problémy se získáním kapitálů, které banky prodělaly, zvýšilo obavy, že budou nuceny pod cenou rozprodávat aktiva a snižovat objem poskytovaných úvěrů. Vedlo to ke snížení reálné ekonomické aktivity,“ uvedla BIS.

Banky z eurozóny začaly koncem roku 2011 odprodávat aktiva a omezily úvěrování především v dolarech, a to s vyšší rizikovou vahou. A právě riziková váha jednotlivých úvěrů se používá pro výpočet ukazatele Tier 1. Poslední údaje BIS ukazují na půlprocentní propad úvěrování bankami v eurozóně během posledních tří měsíců roku 2011.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery