Centrální banka nestíhá sběr finančních dat, systémy jsou přetížené

Letité informační systémy ČNB nezvládají pojmout objem dat požadovaný unijními regulátory.
Česká národní banka přestává stíhat sběr informací, které jí musejí firmy z finančního byznysu povinně posílat. Důvodem je letošní náběh hned několika sad regulatorních pravidel, která kladou podstatně vyšší informační požadavky na domácí banky, fondy či brokery.
Záměry nové unijní regulace přitom narážejí na strop možností letitých informačních systémů ČNB. Během letošního roku přitom informační toky do centrální banky ještě dramaticky zesílí. „ČNB sbírá data technologiemi vyvíjenými ještě v devadesátých letech, takže fungují na dvacet let starém systému, který jednoduše nestačí současným požadavkům a není schopen přijímat takový objem dat,“ říká expert softwarové firmy BSC Jan Hanuš.
„Výrazný nárůst reportovacích povinností, především z titulu požadavků evropských dohledových agentur, naráží na kapacitní možnosti stávajícího sběrného systému,“ přiznává i mluvčí ČNB Marek Zeman. Objem dat posílaných centrální bance podle něho za několik posledních let několikanásobně narostl. Letos jeho maximální možnosti prověřilo zavedení nové evropské regulace s názvem Mifid2.
„Jde o značný objem denních transakčních dat z kapitálových trhů,“ dodává Zeman. Mifid2 je přitom jen jeden ze tří regulatorních balíků, které budou muset finanční instituce vstřebat. Dalším jsou širší informační toky finančních institucí v souvislosti s příchodem fintechových firem do bankovního byznysu.
Ve druhém pololetí pak bude spuštěn evropský systém Anacredit, který bude u Evropské centrální banky soustřeďovat podrobné informace o evropském trhu s firemními úvěry. „Zatímco dříve jsme ČNB v souvislosti s obchodováním na finančních trzích reportovali na měsíční bázi, nyní je naší povinností reportovat denně,“ uvádí mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. „Změny v oblasti regulatorního reportingu platné pro letošní rok jsou nejvýraznější za posledních několik let,“ dodává i Michal Teubner z Komerční banky.
Nový systém schopný zpracovat podstatně více dat přitom ČNB plánuje spustit až ve druhé polovině příštího roku. „Datová přetíženost centrální banky může vést k tomu, že bude dočasně regulatorně slepá,“ poznamenal Hanuš.
Jen náklady domácích bank na zavedení nových reportingů budou podle něho hraničit až s jednou miliardou korun. Spíše než na relativně bohaté banky ale podle něho nová zátěž dopadne především na menší hráče na finančních trzích.