ČEZ si poprvé půjčil se ziskem, u českých bank by se mu to nepodařilo | E15.cz

ČEZ si poprvé půjčil se ziskem, u českých bank by se mu to nepodařilo

Jaroslav Bukovský

Česká energetická skupina si opakovaně dokázala půjčit za negativní úrokovou sazbu. Ovšem od evropských bank. Ty české umějí přinejlepším černou nulu.

Firemní úvěr se záporným úrokem už není nereálnou teorií. Dokonce vícekrát si s minusovým znaménkem půjčovala skupina ČEZ. Úvěry v eurech získala od banky působící na evropském trhu. Domácí banky zatím dokážou úrok jen přiblížit nule – dlužníci s nejlepší pověstí jej dostanou v řádu desetin procenta.

Na druhé straně je třeba připomenout, že záporné sazby pro ČEZ se rovněž počítají jen na desetiny procenta. „Opakovaně se nám stalo, že jsme přijali krátkodobé úvěry za negativní úrokové sazby,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž bez dalších podrobností. Skupina v minulosti čerpala v Evropě úvěry například u nizozemské ING, italské Intesa Sanpaolo nebo britské Barclays.

Podle ekonomů i českých podnikatelských svazů je ČEZ prozatím zřejmě jedinou českou firmou, která si za záporný úrok dokázala půjčit. Negativní sazba u firemních úvěrů nemusí být podle odborníků nutně paradox. „Teoreticky si to umím představit. Komerční banky v eurozóně si mohou půjčit u Evropské centrální banky za záporný úrok. Pokud tyto peníze pošlou dál, mohou se o svůj výnos z takové operace podělit s klienty,“ vysvětluje expert Moody’s Analytics Tomáš Holinka.

ČEZ si pospíšil, třetí blok Dukovan spustí o dva týdny dřív

ECB nabídla dotované půjčky bankám letos v červnu, za vyčerpaný úvěr inkasují komerční finanční domy úrok až čtyři desetiny procenta. Reálným úrokovým dnem zůstává nicméně pro většinu tuzemských firem nula. „Kombinací úvěru a měnového swapu jsme se dostali na technickou nulu, reálné náklady na úvěr jsou mírně vyšší,“ uvádí Daniel Hruška, finanční ředitel valašské chemičky Deza ze skupiny Agrofert.

Nabídku firma dostala od banky na domácím trhu. Po nule sahají i další. „Setkali jsme se s několika případy, kde se cena krátkodobých cizích zdrojů pohybovala i v desetinných hodnotách,“ říká ekonom Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Záporný úrok je pro tuzemské banky zatím tabu.

„Naše úvěrové smlouvy standardně obsahují ujednání, podle něhož v případě záporných referenčních sazeb, jako jsou Pribor či Euribor, jsou úvěry úročeny nulovou úrokovou sazbou,“ připomněla například Kristýna Havligerová z České spořitelny. České bankovní domy si v červenci podle centrální banky účtovaly za firemní úvěry bez rozlišení velikosti průměrný roční úrok 3,02 procenta, tedy nejméně od roku 2010, kdy se tato statistika začala sledovat.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!