ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu | E15.cz

ECB neoznačí řecké banky za nesolventní hned po nesplacení dluhu

Sídlo ECB ve Frankfurtu,
Sídlo ECB ve Frankfurtu,
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké banky by ještě několik dní po neuhrazení splatného dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) mohla Evropská centrální banka (ECB) považovat za solventní, což by jí umožňovalo zachovat jejich jediný zdroj financování. Řekl to šéf německého úřadu pro bankovní dozor Bafin a člen dozorčí rady ECB Felix Hufeld.

Řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že Atény neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu dlužnou splátku ve výši zhruba 1,6 miliardy eur (téměř 44 miliard korun). Po promeškání termínu splátky by ECB měla označit řecké banky za nesolventní a ukončit jejich přístup ke svým penězům. To by vedlo ke krachům bank a posunulo Řecko blíže k opuštění eurozóny.

Hufeldova slova ale naznačují, že Atény budou mít ještě čas na řešení a rozhodující kroky by ECB mohla učinit spíše až příští týden. „Je to otázka dní,“ řekl Hufeld na setkání s novináři na otázku, za jak dlouho by ECB prohlásila řecké banky za nesolventní. „Můžeme hodiny diskutovat, zda by šlo o dva, tři, čtyři nebo pět dní,“ dodal Hufeld podle agentury Reuters.

ECB poskytuje řeckým bankám likviditu v rámci programu nouzového financování (ELA), jehož strop o víkendu nechala na úrovni zhruba 89 miliard eur (2,4 bilionu korun). Nouzové financování je pro řecké banky jedinou náhradou za odliv vkladů. Podle zdrojů Reuters bude chtít ECB nechat financování ELA pro Řecko v platnosti alespoň do referenda plánovaného na neděli. Řecká vláda v pondělí uzavřela na týden banky a omezila výběr z bankomatů, takže odliv vkladů se nyní zastavil.

Rozhodnutí o prohlášení bank za nesolventní musí učinit dozorčí rada ECB. Ta pak pověří Radu guvernérů, aby učinila odpovídající kroky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah