Ekonomové Kohout a Michl založili fond, poprvé v Česku ho řídí robot | E15.cz

Ekonomové Kohout a Michl založili fond, poprvé v Česku ho řídí robot

Aleš Michl
Aleš Michl
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ekonomové Pavel Kohout a Aleš Michl se spojili s investiční skupinou Amista a založili fond s algoritmem Quant, který poprvé v Česku řídí robot. Chtějí získat od investorů minimálně miliardu korun. Fond s názvem Quant získal licenci od ČNB a byl zapsán do obchodního rejstříku.

Strategie fondu je zaměřená na nejstabilnější region současnosti, americký finanční trh. „Spojené státy netrpí problémy, jako jsou brexit nebo záporné úrokové sazby,“ tvrdí oba ekonomové.

To, že v ČR jde o první takový fond určený pro vstup investorů, potvrdil bývalý ředitel Asociace pro kapitálový trh Martin Hanzlík. „Jsou sice známy aktivity skupiny RSJ, ale neregistroval jsem, že by bylo možno do nich investovat,“ řekl. Ani současná ředitelka asociace Jana Brodani zatím informace o čistě robotickém fondu nemá.

Quantitative fund je termín pro fondy řízené matematickým algoritmem. Algoritmus signalizuje, zda je investice atraktivní, nebo není, a netrpí chybami lidského faktoru. „Quant je schopný porážet portfolio manažery, nikoli však hrubou výpočetní sílu, nýbrž odolností vůči stresu a emocionálnímu vypětí. Portfolio manažer není imunní vůči politickým událostem a ekonomickým zvratům se značným emocionálním nábojem, algoritmus ovšem ano,“ vysvětlil Michl.

Také Hanzlík míní, že fond může být zvláště v dnešní době extrémně rozkolísaných trhů velmi úspěšný, protože díky rychlým nepredikovatelným změnám selhávají portfolio manažerům jejich klasické metody fundamentální či technické analýzy a odstranění prvku psychologie lidského faktoru může být zásadní.

Robot umí víc než pětiprocentní výnos

Nákladovost pro klienty bude kolem jednoho procenta ročně. Quant má flexibilní strategii, bude investovat do amerických akcií či do dluhopisů. O rozložení rozhodne algoritmus. Řídící algoritmus robota je založen na porovnání množství peněz v oběhu v USA s cenami akcií v USA. Na bázi tohoto výpočtu a s přihlédnutím k potvrzujícím makroekonomickým indikátorům algoritmus rozhodne o rozložení portfolia mezi americké akcie a dluhopisy.

Podle výsledků zpětných testů je algoritmus schopen řídit fond s výnosem přes pět procent ročně, ovšem s poloviční rozkolísaností, než jakou mají srovnatelné akciové fondy. Dlouhodobým cílem je dosažení kladné výkonnosti při jakémkoli vývoji trhů.

Fond je otevřený, lze tedy do něj každý měsíc vstoupit a vystoupit. Fond jako jeden z prvních využije nově snížené minimální investice do fondu kvalifikovaných investorů, která činí milion korun na jednoho investora. Bude platit daně v Česku, je zajištěn do korun, jeho banka bude Česká spořitelna a auditorem KPMG.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah