Evropská komise chce zavést celoevropské penzijní spoření, má kompenzovat nízké důchody | E15.cz

Evropská komise chce zavést celoevropské penzijní spoření, má kompenzovat nízké důchody

Evropská komise chce zavést celoevropské penzijní spoření, má kompenzovat nízké důchody
Evropská komise v Bruselu
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Celoevropské spořící penzijní produkty by měly podle Evropské komise (EK) napomoci řešit problém stárnutí populace. Chce tak přimět Evropany zvýšit spoření na stáří a omezit dopad demografických hrozeb, jak vyplývá z jejího sdělení. V EU si na stáří sama spoří jen čtvrtina Evropanů. Vedlejším produktem tohoto záměru je podpora sektoru penzijního spoření.

V příštích 50 letech se má podle odhadů zdvojnásobit počet důchodců na pracující obyvatele. Protože evropské státy mají již nyní problém pokrýt výdaje na důchody, snaží se EK povzbudit soukromé spoření, které by doplnilo nižší důchody.

Panevropské osobní penzijní produkty budou stejné v celé EU a budou je moci nabízet pojišťovací společnosti, banky, zaměstnanecké penzijní fondy, investiční firmy a správci aktiv. Střadatelé budou mít na výběr z více produktů, které si budou mezi sebou více konkurovat.

Evropané si půjčují ostošest, objem půjček rekordně roste

Poskytovatele bude schvalovat Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA). Panevropský osobní penzijní produkt bude přenositelný mezi členskými státy a jeho poskytovatelé jej budou moci v několika členských státech nabízet. Střadatelé budou mít právo každých pět let poskytovatele změnit, a to jak na domácím trhu, tak v zahraničí.

Komentář Tomáše Prouzy: Česko na rozcestí

Zvláště v zemích východní a střední Evropy téměř neexituje trh s osobními spořícími produkty na důchod. V celé EU si takto její obyvatelé dosud odložili asi 700 miliard eur (18,4 bilionu korun). Jen na příklad v Německu, Rakousku, Slovinsku, Španělsku a Švédsku si spoří ale jen 15 procent těch, kteří by si to mohli dovolit.

Komise doufá, že i díky jejímu návrhu se objem naspořených prostředků do roku 2030 zvýší na 2,1 bilionu eur. V České republice si na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému na konci prvního čtvrtletí spořilo 4,519 milionu lidí. Bylo to o 17 tisíc méně než na konci roku 2016.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!