Hotovost se loučí s Českem, banky se předhání v nabídkách platebních terminálů malým krámkům | E15.cz

Hotovost se loučí s Českem, banky se předhání v nabídkách platebních terminálů malým krámkům

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Češi možná brzo zaplatí kartou i v těch nejmenších garážových obchůdcích v zemi.

Domácí banky se totiž letos ve velkém vrhly na živnostníky s nabídkou bezkontaktních platebních terminálů. Ty jsou drobným byznysmenům dostupné při menších platbách i jen za měsíční paušál bez poplatků za jednotlivé platby. Banky vidí v malých hráčích zajímavý obchodní potenciál, zájem o terminály ale vzrostl mezi obchodníky. Část podnikatelů, kteří dříve z různých důvodů přijímala jen hotovost, začíná v době elektronické evidence tržeb přecházet na platební karty.

„Platební terminály pro obchodníky z řad živnostníků a malých a středních firem nabízíme od letošního srpna,“ říká mluvčí banky Moneta Jakub Švestka s tím, banka má pro malé podnikatele hned tři cenové programy. Režim, ve kterém při platbách do deseti tisíc korun už neplatí obchodník žádná procenta z plateb, ale pouze pětisetkorunový paušál, nabízí od léta rovněž Komerční banka, která terminálový byznys dělá se svým partnerem, globální společností Worldline. „Spustili jsme zkušební režim, ve kterém klient v prvních měsících neplatí ani poplatky za pronájem terminálu,“ říká mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Od konce loňského roku nabízí obdobnou službu i Česká spořitelna.

Podle znalců trhu stále více lidí očekává platbu kartou i v případě malých obchodů. „Počet menších obchodníků, kde lze platit bezhotovostně, je na vzestupu. Jde o rostoucí nároky lidí na komfort plateb, slabší snaha o optimalizaci daní pak vede i k růstu zájmu o terminály mezi obchodníky,“ říká šéf MasterCard Europe pro pro střední Evropu Miroslav Lukeš. Svazy sdružující drobný byznys trend vítají. „Úplně nejmenší hráči typu koloniálů a malých hospůdek na vsi by si zasloužili jen symbolický poplatek. Zákazníci to přivítají, provozovatele by to téměř nic nestálo, sníží se tím šedá ekonomika a banka bude mít byznys,“ dodává šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Prostor na trhu je přitom značný. „Terminálem, či kasou pro akceptaci karet nejsou v Česku stále vybaveny řádově statisíce obchodníků,“ zdůrazňuje šéf Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán. Česko podle něho ovšem stále není trhem, který by měl rozvinutou infrastrukturu pro platby kartami. „Jde zejména o malé obchodníky v regionech,“ dodává Kotlán.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah