Intervence centrální banky srazila výnosy českých dluhopisů | E15.cz

Intervence centrální banky srazila výnosy českých dluhopisů

Česká národní banka
Česká národní banka
• 
ZDROJ: Euro Tomas Novak

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávné umělé oslabení koruny pod taktovkou ČNB srazilo výnosy českých bondů. Výnosy pětiletého dluhopisu spadly na 0,8 procenta ročně, a dostaly se tak na úroveň pětiletých německých obligací, které jsou považovány za nejbezpečnější cenný papír na starém kontinentu.

„Intervence podpořily české dluhopisy, v kontrastu s polskými či maďarskými dluhopisy, které v listopadu ztrácely,“ potvrzuje hlavní ekonom Citibank pro Česko Jaromír Šindel. Analytici se ale shodují, že pokud nepřijdou další intervence ze strany centrální banky, dá se očekávat pozvolný návrat výnosů zpět na původní úrovně.

Když ČNB intervenovala na trhu a nakupovala za koruny eura, nejen oslabila tuzemskou měnu, ale zároveň na trh poslala přebytečných více než 200 miliard korun. A ty se musely někde vstřebat. „Nejlogičtějším korunovým aktivem jsou české vládní dluhopisy,“ vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Vojtěch Benda a dodává, že český trh je poměrně malý a nelikvidní a 200 miliard korun je pro něj velká částka.

„Chvíli potrvá, než to trh vstřebá. Většina investorů kupuje české dluhopisy jako kvalitní investiční aktivum a drží je až do splatnosti.“ Příští rok jsou splatné eurové dluhopisy za tři miliardy eur. Ty se dají ale uhradit vydáním korunových bondů a následnou směnou korun na euro. „Jedině pokud by se očekávalo značné posílení koruny, vyplatilo by se vydat eurové dluhopisy, protože v době jejich splatnosti budou mít v korunách menší hodnotu a vláda by tak ušetřila,“ říká Benda.

dluhopisy Autor: E15

Vzhledem k tomu, že se MF při emisích dluhopisů v cizích měnách zajišťuje proti kurzovým rizikům, oslabení koruny nebude mít na náklady na státní dluh žádný vliv.

Letos MF vydalo eurobondy za 2,75 miliardy dolarů. Příští rok bude ale o poznání chudší. Ačkoli šéf rezortního odboru pro řízení státního dluhu Petr Pavelek v rozhovoru pro agenturu Reuters naznačil, že se příští rok investoři dočkají další emise eurobondů, tedy dluhopisů v cizí měně (nejen v euru), analytici jsou skeptičtí a velké emise nečekají. „Nemyslíme si, že MF vydá více než půl miliardy eur v eurobondech dříve než v roce 2018,“ očekává Šindel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah