Koruna k euru na Silvestra stagnovala, za celý rok oslabila | E15.cz

Koruna k euru na Silvestra stagnovala, za celý rok oslabila

Peníze, koruny
Peníze, koruny
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká měna v pondělí k euru přechodně zpevnila na nejsilnější hodnotu za tři měsíce k 25,70 korun za euro, zakončila ale beze změny na 25,74 korun za euro. Vůči dolaru oslabila o dva haléře na 22,53 koran za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Za celý rok koruna proti očekávání analytiků ztratila k oběma světovým měnám, výrazněji k dolaru.

"I přes půlprocentní posílení za poslední tři dny zakončuje koruna tento rok na slabších hodnotách, než kde začala," podotkl analytik Raiffeisenbank František Táborský. K euru za celý rok ztratila zhruba dvacetník, tedy 0,70 procenta. Vůči dolaru oslabila o 1,25 koruny, tedy asi šest procent.

Proti euru česká měna na začátku roku pokračovala v posilování a dostala se až k 25,20 korun za euro počátkem února. Od jara ale ztrácela až nad 26,10 korun za euro na začátku prázdnin. "V druhé polovině roku jsme tak sledovali oscilování české měny okolo 25,70 korun za euro," uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Zatímco v roce 2017 patřila koruna k nejvíce posilujícím měnám na světě, letošní rok už pro ni tak přínosný nebyl, podotkla Junicke. V příštím roce opět očekává posilování české měny. "K hodnotě 25 korun za euro se přiblíží až ke konci roku 2019. Korunu nadále podpoří ekonomické fundamenty, kladná bilance běžného účtu i solidní výnosy vládních dluhopisů," dodala.

Zpevňování české měny podle Junicke podpoří také další zvyšování sazeb Českou národní bankou. Brzdit ho naopak bude nejistota spojená s blížícím se zpomalením globálního hospodářského cyklu.

Kurz české měny
  Závěr na konci roku 2017 Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,54 25,74 25,74
Kč/USD 21,28 22,51 22,53

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah