Private equity fondům se nedaří prodeje | e15.cz

Private equity fondům se nedaří prodeje

Burza
Burza
• 
ZDROJ: ctk

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neutuchající finanční krize dopadá i na ty nejmazanější investory – fondy soukromého kapitálu známé jako private equity (PE) fondy. Těm se nedaří najít pro své společnosti kupce, a často tak musí firmy držet déle, než je jim libo.

V loňském roce v Evropě PE fondy provedly jen 61 úspěšných exitů, což bylo o čtvrtinu méně než o rok dříve. Vyplývá to z průzkumu společnosti EY (dříve Ernst & Young).

Průzkum ukázal, že nejčastějšími problémy bránícími prodejům jsou nejistá ekonomická situace, malá transakční aktivita, klesající návratnost investic a ztížená možnost shánění dalšího kapitálu.

„Evropa i velká část světa už řadu let neroste buď vůbec, nebo mnohem pomaleji než před krizí. A to se nutně muselo projevit i na investičních portfoliích private equity společností,“ říká Peter Wells, vedoucí partner oddělení transakčního poradenství EY v Česku. „Podniky odprodané private equity investory v době hospodářského růstu dokázaly zvyšovat zisk více než o 15 procent ročně. U podniků prodaných v posledních dvou letech se toto číslo propadlo na pouhých 5,3 procenta. Je vidět, že zajistit růst investičního portfolia je skutečně velmi náročné, dodává Wells.

V Česku v loňském roce klesl počet prodejů PE fondy o pětinu na osm. Za první letošní pololetí bylo uzavřeno pět obchodů. Josef Dobřichovský, ředitel oddělení transakčního poradenství EY v Česku, si myslí, že účet za celý letošní rok se dostane na úroveň roku 2011, kdy PE fondy prodaly deset společností.

Lépe by na tom však letos mohla být celá Evropa. „Nálada na evropském trhu private equity pomalu roste,“ uvedl Gerd Sievers z Roland Berger Strategy Consultants.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah