Řecké banky zůstanou týden zavřené, výběry se omezí na 60 eur denně
Zdroj agentury Reuters rovněž uvedl, že denní limit pro výběr z bankomatů by se mohl zvýšit, pokud budou řecké banky nadále podporovány programem nouzového financování (ELA). Evropská centrální banka (ECB) v neděli objem tohoto programu zachovala beze změny na úrovni kolem 89 miliard eur.
Zdroje obeznámené se situací agentuře Reuters sdělily, že ECB zřejmě program ponechá řeckým bankám k dispozici nejméně do nedělního referenda. Upozornili však, že ECB v neděli odmítla řeckou žádost o zvýšení objemu programu o šest miliard eur.
Uzavření bank a zavedení omezení pro pohyb kapitálu oznámil premiér Tsipras rovněž v neděli. Další podrobnosti ale kabinet oficiálně zveřejnil teprve dnes nad ránem. Činitelé EU pak krok Atén v pondělních ranních hodinách oficiálně schválili.
Vláda již ve svém prohlášení slíbila, že omezení pro výběry z bank se nebude týkat výplaty penzí. Problém by neměl být ani v případě výplaty mezd, které zaměstnavatel posílá svým zaměstnancům rovnou na bankovní účty. Lidé si je tak budou moci vybrat celé.
Podle vládního nařízení by omezení výběru hotovosti z bankomatů mělo platit do 6. července. Bankomaty, z nichž mnoho je nyní bez peněz, by měly podle vlády začít fungovat normálně nejpozději dnes v poledne. Limit pro výběr z bankomatu 60 eur denně z jedné karty se vztahuje pouze na majitele domácích karet. Majitelů zahraničních karet se omezení netýká, ti mohou vybrat tolik, kolik jim dovoluje jejich banka.
Řekové o víkendu stáli u bankomatů dlouhé fronty:
V obchodech mohou lidé nadále platit kartami a převody peněz mezi účty řeckých bank by měly fungovat jako obvykle. Omezení nemá vliv ani na internetové transakce v rámci Řecka. Je však zakázán přesun peněz mimo Řecko. Případné převody musí předem schválit komise ministerstva financí. Komise bude rozhodovat o těchto transakcích jednotlivě a za důležité transakce se považují takové, které jsou „nutné pro ochranu veřejného nebo sociální zájmu“, jako platby za dovoz léků a zdravotnického materiálu.
Právě zákaz převodu do zahraničí pro firmy kritizují místní podnikatelé. „V jiných zemích, kde byl zaveden tento druh kapitálové kontroly, z toho byly obvykle podniky vyňaty, ale tentokrát ne. Musíme být schopni si udržet náš dodavatelský řetězec a nemůžeme si dovolit čekat až do nedělního referenda,“ řekl listu The Telegraph prezident Svazu řeckých obchodních a průmyslových komor Konstantinos Michalos. Upozornil, že řecká ekonomika je vysoce závislá na dovozu zboží a surovin.
„Když nemůžeme dělat elektronické převody, pak brzy i to nejzákladnější zboží nebude k dispozici. Pak bude jedno, jestli si lidé budou moci vybírat peníze z bankomatů, protože nebude, za co je utratit,“ dodal.
Zavřel i Western Union
Všechny své pobočky v Řecku dnes zavřela také společnost, která se zabývá posíláním peněz, Western Union a místní pobočky se zřejmě neotevřou až do konce týdne. Firma uvedla, že v posledních dvou měsících nezažila výraznější nárůst přesunu peněz z Řecka. Naopak se zvýšil objem peněz posílaných do země.
O tom, že aténská vláda uvažuje o dočasném uzavření bank, se dlouho spekulovalo, její představitelé to ale odmítali. Omezení pro pohyb kapitálu nakonec kabinet přijal po sobotním krachu jednání s věřiteli, s nimiž Atény několik měsíců vyjednávají o poskytnutí finanční pomoci výměnou za provedení reforem. Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že Řekové začali v posledních dnech masivně vybírat peníze z bank. Jen během soboty podle odhadů prostřednictvím bankomatů vybrali 600 až 700 milionů eur.
Zoufalí Řekové hledají funkční bankomaty |
---|
Mnozí Řekové strávili víkend čím dál tím zoufalejším hledáním funkčních bankomatů, aby si vybrali co nejvíc peněz v době nejistoty a strachu z budoucnosti. „Netuším, co se stane. Je to šílené,“ řekla AFP Atéňanka Vula. V centru Atén v neděli nejméně deset bankomatů nemělo žádné peníze, a Řekové, stejně jako zahraniční turisté, propátrávali ulice, aby našli automat, který jim ještě vydá hotovost. „Vyzkoušela jsem spoustu bankomatů - pět, šest, osm, deset - nevím přesně kolik,“ dodala Vula poté, co se jí nepodařilo vyždímat peníze z dalšího bankomatu. „Jsem nervózní, smutná a naštvaná na vládu. Nenávidím je! Zatáhli Řecko do hodně nebezpečného dobrodružství.“ U jednoho z aténských bankomatů se vytvořila fronta víc než stovky lidí, která se klikatila po ulici. „Máme strach, co bude, když banky neotevřou. Potřebujeme peníze na nájem a denní výdaje,“ uvedla jedna z žen čekajících ve frontě. „Z téhle situace máme velké obavy. Musíme se o sebe postarat. Už poslední měsíce byly hodně divné, ale nic podobného, jako se děje teď, se ještě nestalo,“ dodala. Podle řeckého anonymního bankovního zdroje má v současnosti jen 40 procent bankomatů v zemi ještě bankovky - čistě proto, že v nich banky nestačí dostatečně rychle doplňovat peníze. |