Řecké banky zůstanou týden zavřené, výběry se omezí na 60 eur denně | E15.cz

Řecké banky zůstanou týden zavřené, výběry se omezí na 60 eur denně

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké banky zůstanou zavřené až do 6. července, denní limit na výběr hotovosti z bankomatů byl stanoven na 60 eur (1600 korun), píše v dekretu vláda premiéra Alexise Tsiprase. Podle listu To Vima ale obyvatelstvo vyčerpává finanční hotovost tak intenzivně, že v příštích dnech se limit může snížit na 20 eur. Podle vládního zdroje agentury Reuters se nicméně očekává, že banky ve čtvrtek otevřou 850 poboček pro výplatu důchodů.

Zdroj agentury Reuters rovněž uvedl, že denní limit pro výběr z bankomatů by se mohl zvýšit, pokud budou řecké banky nadále podporovány programem nouzového financování (ELA). Evropská centrální banka (ECB) v neděli objem tohoto programu zachovala beze změny na úrovni kolem 89 miliard eur.

Zdroje obeznámené se situací agentuře Reuters sdělily, že ECB zřejmě program ponechá řeckým bankám k dispozici nejméně do nedělního referenda. Upozornili však, že ECB v neděli odmítla řeckou žádost o zvýšení objemu programu o šest miliard eur.

Uzavření bank a zavedení omezení pro pohyb kapitálu oznámil premiér Tsipras rovněž v neděli. Další podrobnosti ale kabinet oficiálně zveřejnil teprve dnes nad ránem. Činitelé EU pak krok Atén v pondělních ranních hodinách oficiálně schválili.

Vláda již ve svém prohlášení slíbila, že omezení pro výběry z bank se nebude týkat výplaty penzí. Problém by neměl být ani v případě výplaty mezd, které zaměstnavatel posílá svým zaměstnancům rovnou na bankovní účty. Lidé si je tak budou moci vybrat celé.

Podle vládního nařízení by omezení výběru hotovosti z bankomatů mělo platit do 6. července. Bankomaty, z nichž mnoho je nyní bez peněz, by měly podle vlády začít fungovat normálně nejpozději dnes v poledne. Limit pro výběr z bankomatu 60 eur denně z jedné karty se vztahuje pouze na majitele domácích karet. Majitelů zahraničních karet se omezení netýká, ti mohou vybrat tolik, kolik jim dovoluje jejich banka.

Řekové o víkendu stáli u bankomatů dlouhé fronty:

V obchodech mohou lidé nadále platit kartami a převody peněz mezi účty řeckých bank by měly fungovat jako obvykle. Omezení nemá vliv ani na internetové transakce v rámci Řecka. Je však zakázán přesun peněz mimo Řecko. Případné převody musí předem schválit komise ministerstva financí. Komise bude rozhodovat o těchto transakcích jednotlivě a za důležité transakce se považují takové, které jsou „nutné pro ochranu veřejného nebo sociální zájmu“, jako platby za dovoz léků a zdravotnického materiálu.

Právě zákaz převodu do zahraničí pro firmy kritizují místní podnikatelé. „V jiných zemích, kde byl zaveden tento druh kapitálové kontroly, z toho byly obvykle podniky vyňaty, ale tentokrát ne. Musíme být schopni si udržet náš dodavatelský řetězec a nemůžeme si dovolit čekat až do nedělního referenda,“ řekl listu The Telegraph prezident Svazu řeckých obchodních a průmyslových komor Konstantinos Michalos. Upozornil, že řecká ekonomika je vysoce závislá na dovozu zboží a surovin.

„Když nemůžeme dělat elektronické převody, pak brzy i to nejzákladnější zboží nebude k dispozici. Pak bude jedno, jestli si lidé budou moci vybírat peníze z bankomatů, protože nebude, za co je utratit,“ dodal.

Zavřel i Western Union

Všechny své pobočky v Řecku dnes zavřela také společnost, která se zabývá posíláním peněz, Western Union a místní pobočky se zřejmě neotevřou až do konce týdne. Firma uvedla, že v posledních dvou měsících nezažila výraznější nárůst přesunu peněz z Řecka. Naopak se zvýšil objem peněz posílaných do země.

O tom, že aténská vláda uvažuje o dočasném uzavření bank, se dlouho spekulovalo, její představitelé to ale odmítali. Omezení pro pohyb kapitálu nakonec kabinet přijal po sobotním krachu jednání s věřiteli, s nimiž Atény několik měsíců vyjednávají o poskytnutí finanční pomoci výměnou za provedení reforem. Obavy o další budoucnost Řecka způsobily, že Řekové začali v posledních dnech masivně vybírat peníze z bank. Jen během soboty podle odhadů prostřednictvím bankomatů vybrali 600 až 700 milionů eur.

Zoufalí Řekové hledají funkční bankomaty
Mnozí Řekové strávili víkend čím dál tím zoufalejším hledáním funkčních bankomatů, aby si vybrali co nejvíc peněz v době nejistoty a strachu z budoucnosti. „Netuším, co se stane. Je to šílené,“ řekla AFP Atéňanka Vula.

V centru Atén v neděli nejméně deset bankomatů nemělo žádné peníze, a Řekové, stejně jako zahraniční turisté, propátrávali ulice, aby našli automat, který jim ještě vydá hotovost.

„Vyzkoušela jsem spoustu bankomatů - pět, šest, osm, deset - nevím přesně kolik,“ dodala Vula poté, co se jí nepodařilo vyždímat peníze z dalšího bankomatu. „Jsem nervózní, smutná a naštvaná na vládu. Nenávidím je! Zatáhli Řecko do hodně nebezpečného dobrodružství.“

U jednoho z aténských bankomatů se vytvořila fronta víc než stovky lidí, která se klikatila po ulici. „Máme strach, co bude, když banky neotevřou. Potřebujeme peníze na nájem a denní výdaje,“ uvedla jedna z žen čekajících ve frontě. „Z téhle situace máme velké obavy. Musíme se o sebe postarat. Už poslední měsíce byly hodně divné, ale nic podobného, jako se děje teď, se ještě nestalo,“ dodala.

Podle řeckého anonymního bankovního zdroje má v současnosti jen 40 procent bankomatů v zemi ještě bankovky - čistě proto, že v nich banky nestačí dostatečně rychle doplňovat peníze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah