Royal Bank of Scotland potřebuje kapitál, akcie se propadly
Z Royal Bank of Scotland, dřívějšího symbolu průmyslového úspěchu nejen samotného Skotska, ale celé britské ekonomiky, se stal kostlivec ve skříni, který možná ohrozí celou britskou ekonomiku. Dokázal to nejnovější zátěžový test centrální banky Bank of England, ve kterém RBS založená už v roce 1695 dopadla nejhůře ze všech britských bank s tím, že potřebuje navýšit kapitál o dvě miliardy liber (63 miliard korun).
„Zavázali jsme se k vytvoření silnější, jednodušší a bezpečnější banky pro naše zákazníky a akcionáře,“ reagoval na testy Ewen Stevenson, finanční ředitel RBS. Banka potvrdila, že její plán na zlepšení finanční situace zahrnuje další snížení nákladů a pokles rizikově vážených aktiv. Akcie banky reagovaly poklesem až o tři procenta.
Omluvou zůstává, že test BoE modeloval pro banky poměrně extrémní podmínky: ceny nemovitostí měly v zemi poklesnout o více než 30 procent, HDP Británie měl zamířit dolů o čtyři procenta. K tomu měla růst nezaměstnanost či dojít k poklesu globální ekonomiky, což by obnášelo bolestivější hospodářskou krizi než v roce 2008, kdy RBS obdržela od vlády, respektive daňových poplatníků, záchranný balíček.
Problémové ukazatele v testech také vykazovaly Barclays nebo Standard Chartered. Obě banky oznámily kroky, které mají vést k posílení jejich finanční pozice. V testech naopak uspěly banky HSBC, Lloyds Banking Group, Nationwide a Santander UK.
Podle BOE je celková kapitálová situace bank na Britských ostrovech celkem uspokojivá a postavení RBS na tom nic nemění. Analytici to ale tvidí jinak: banky podle nich dopadly hůře, než jak by měly. „Dnešní výkon je horší, než jsme předpokládali, je to nejvyšší průměrný pokles kapitálu, jaký jsme viděli v historii zátěžových testů v Británii,“ uvedl k testům Steven Hall z KPMG.