Šéf fondu proti korupci Janeček odmítá nařčení z daňových podvodů
Z daňových podvodů firmu RSJ podle deníku obviňuje materiál rozesílaný advokátní kanceláří Šachta & Partners, na kterou Janečkův nadační fond poukázal v souvislosti s údajným vyváděním peněz z pražského dopravního podniku. Daňový podvod měl spočívat v tom, že RSJ peníze z obchodování na derivátových trzích drží na Mauriciu, kde podléhají buď mnohem nižšímu zdanění než v Česku, nebo daněny nejsou. „Skupina RSJ investuje prostřednictvím řádně regulovaných fondů kolektivního investování v zahraniční. V době jejich vzniku bohužel v ČR neexistovala možnost založení takových fondů na obchodování s deriváty. Zisk fondů tak vzniká mimo území ČR, kde je také zdaněn podle platných zákonů,“ řekl Janeček deníku.
Právníci z AK Šachta & Partners v materiálu upozornili na to, že RSJ v roce 2009 vydělala po odečtení daně 21 milionů a loni 17 milionů korun. Proti tomu poukázali na Janečkova vyjádření o miliardovém zisku RSJ s tím, že z něj by měla RSJ na daních zaplatit v obou letech minimálně 200 milionů korun. Janeček oponuje, že v Česku příjmy daní jen akciová společnost RSJ, která jako obchodník s cennými papíry pouze obhospodařuje majetek fondů, za což si účtuje „standardní odměnu jako správce aktiv“.
Podle právníků z AK Šachta & Partners spočívá právní klička v tom, že ve skutečnosti jsou obchody řízeny z Prahy, proto by měly být všechny peníze daněny v Česku. „Obvinění, že RSJ podniká prostřednictvím nelegálních offshore společností, které jsou fakticky řízeny z ČR, je zcela nesmyslné,“ tvrdí proti tomu Janeček. Uvedl také, že strukturu svých fondů si nechal prověřit u poradenské firmy KPMG a závěry jejího auditu chce co nejdříve zveřejnit.
Janeček opravil svůj výrok o miliardovém zisku
Janeček nyní podle HN také opravil svůj dřívější výrok o miliardovém zisku RSJ. „To byl dosažený výnos řekněme zhruba za dva roky. Za sebe jsem ochoten připustit, že zhruba takový je můj majetek, a za tím si stojím,“ řekl deníku.
NFPK počátkem prosince uvedl, že kolem pražského dopravního podniku existuje organizovaná skupina lidí, která z něj vyvádí peníze například z dodávek náhradních dílů, pohonných hmot nebo z výroby jízdenek. Ve vyvádění podle fondu minimálně ve dvou případech figuruje firma Cokeville Asset napojená na pražského podnikatele a lobbistu Ivo Rittiga. Fond upozornil i na údajné vztahy AK Šachta & Partners, která podle nashromážděných dokumentů za Rittiga žádala vyplacení peněz od Cokeville. Rittig i AK Šachta & Partners se proti těmto tvrzením ohradili.