Stavebním spořitelnám se daří, zájem o spoření a úvěry roste | E15.cz

Stavebním spořitelnám se daří, zájem o spoření a úvěry roste

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stavební spořitelny půjčily letos ke konci listopadu téměř 47 miliard korun, což je v meziroční růst o pět procenta. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření stoupl o čtyři procenta, spořitelny uzavřely přes 433 000 smluv. Vyplývá to z výsledků spořitelen. 

Loni stavební spořitelny podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) poskytly úvěry za zhruba 46 miliard korun. Uzavřely 459 000 nových smluv o stavebním spoření.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), která je jedničkou na trhu, v polovině října zveřejnila odhad, podle kterého by letos měly všechny stavební spořitelny poskytnout úvěry za zhruba 50 miliard korun, což by měl být zhruba devítiprocentní růst a nejvyšší objem od roku 2010. Počet nových smluv by měl stoupnout zhruba o desetinu na přibližně 500 000.

ČMSS letos do listopadu zaznamenala meziročně menší zájem o úvěry. Pokles objemu o tři procenta souvisí podle mluvčího Tomáše Kofroně se silnější letošní orientací spořitelny na menší nezajištěné úvěry vhodné především na rekonstrukce a modernizace. V samotném listopadu ovšem spořitelna poskytla více než 3500 úvěrů za 2,96 miliardy korun, což byl nejlepší listopadový výsledek od 2011. Pokles objemu úvěrů vykázala i Raiffeisen stavební spořitelna.

V případě nových smluv jejich počet meziročně klesl Modré pyramidě. U nových smluv jí naopak stoupl objem cílové částky, který vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah