Firmy budou do konce srpna chráněny proti insolvenčním návrhům | e15.cz

Firmy budou do konce srpna chráněny proti insolvenčním návrhům

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Poslat tuzemskou firmu do insolvence bude až do závěru léta nemožné. Až do konce letošního srpna by totiž soudy neměly přihlížet k insolvenčním návrhům podanými věřiteli domácích firem. Návrh novely insolvenčního zákona, předložený ministerstvem spravedlnosti, v úterý schválila vláda.

Narychlo vzniklá novela má přispět k odstranění některých nežádoucích důsledků nouzového stavu na domácí byznys. 

„K insolvenčnímu návrhu, který v době ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona do  31. srpna 2020 podal věřitel, se nepřihlíží,“ uvádí návrh novely insolvenčního zákona. „Věřitele, který v této době insolvenční návrh podal, insolvenční soud vyrozumí o tom, že se k jeho návrhu nepřihlíží usnesením, proti němuž nejsou přípustné opravné prostředky,“ pokračuje zákon s tím, že věřitelé mohou podat nový návrh od počátku září. 

Podle znalců návrh především ušetří firmám ztrátu pověsti a poskytuje čas obnovit provoz jinak ekonomicky zdravým firmám, které se v důsledku vládních opatření a koronavirové pandemie krátkodobě ocitly v potížích. „Takzvaný Lex Covid se snaží pomoci firmám, aby toto složité období přežily a mohly se soustředit na svůj byzys a na záchranu svého podniku,“ říká insolvenční správce Lukáš Zrůst, člen komise na ministerstvu spravedlnosti, která změny připravuje. 

„Postižené firmy si ušetří negativní publicitu pramenící z toho, že „svítí“ v insolvenčním rejstříku, že je s nimi vedeno insolvenční řízení a budou mít tak v této velmi složité situaci alespoň o něco klidnější život,“ soudí partner poradenské společnosti PwC Petr Smutný s tím, že ve statistikách insolvenčních návrhů tvoří oproti dlužnickým ty věřitelské spíše menšinu. 

Experti nicméně návrhu vytýkají užší záběr. „Toto opatření je třeba vztáhnout též na dlužnické insolvenční návrhy a dočasně suspendovat povinnost statutárních orgánů podat insolvenční návrh takzvaně sám na sebe,“ zdůrazňuje advokát Lukáš Regec spolupracující s poradenskou společností BDO. Návrh na insolvenční prázdniny je jedním z balíčku opatření, které má zahrnovat i úpravu lhůt či podmínek pro požádání o oddlužení, či úpravu exekucí. Balík má být projednán v takzvaném stavu legislativní nouze. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery