Seat zkoušel elektromobily už před třiceti lety. Připomeňte si Toledo s výkonem 20 koní | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Seat zkoušel elektromobily už před třiceti lety. Připomeňte si Toledo s výkonem 20 koní

Daniel Fuglevič - Autorevue.cz

Španělská automobilka Seat si na začátku devadesátých let dovolila experiment s elektronickým automobilem. Vybrala si pro něj svůj model Toledo.

Stejně jako další značky koncernu Volkswagen se i Seat vydává na cestu elektrifikace své modelové nabídky. Když na chvíli přehlédneme hybridy, přímo ve formě čistého elektromobilu nyní přijel model Mii Electric (sourozenec Škody Citigo iV a Volkswagenu e-up!) a příští rok už do produkce vstoupí i chystaný model na základě konceptu el-Born, postavený na technice Volkswagenu ID.3, který si již můžete rezervovat.

Historie elektromobilů u Seatu však sahá dále do minulosti. Asi jen málokdo si ale vzpomene na projekt elektrického Seatu Toledo z roku 1992. Španělská automobilka byla tehdy oficiálním sponzorem Letních olympijských her v Barceloně, a přestože celou událost doprovázela Toleda oděna olympijskými logy, mezi nimi se ukázal právě i tento zajímavý prototyp. 

Fiat Chrysler po krachu jednání s Renaultem nezahálí, zaměřuje se na autonomní řízení

Seat Toledo Eléctrico Olímpico lze tedy považovat za první elektromobil Seatu. Speciální varianta klasického Toleda byla vyrobena na přání organizátorů her, kteří pro událost běhu s olympijskou pochodní a maratonský běh sportovců chtěli čisté a ekologické podpůrné vozidlo. Jen pár týdnů před začátkem olympijských her se tedy dali inženýři Seatu do práce.

Nakonec přišli s Toledem, které zahodilo své spalovací ústrojí a na jeho místě se zabydlel elektromotor o dnes mrzkém výkonu 15 kW (20 koní). Ostatně o žádného trhače asfaltu se jednat nemělo, načež schopnosti tehdejších elektrických ústrojí ještě zdaleka nebyly na úrovni dnešních elektromobilů.


Celý článek najdete na webu autorevue.cz >>>


Tesla má za sebou nejlepší den v jinak mizerném roce
Komentář Lukáše Kovandy: Hrozí nám „kovový šok“

Autor: Daniel Fuglevič - Autorevue.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!