Fortuna převezme rumunské sázkovky. Analytici: Příliš drahý, ale pozitivní krok | E15.cz

Fortuna převezme rumunské sázkovky. Analytici: Příliš drahý, ale pozitivní krok

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Valná hromada Fortuny potvrdila, že firma převezme čtyři rumunské sázkové a herní společnosti od svého majoritního vlastníka. Tím je Fortbet Holdings Limited, dceřiná společnost investiční skupiny Penta. Podle dříve známých informací by měla Fortuna za akvizici zaplatit zhruba 1,3 miliardy korun, Fortbetu navíc zaplatí dluh ve výši zhruba 81 milionů.

Podle analytiků je ovšem cena za převzetí rumunských společností Bet Active Concept, Bet Zone, Public Slots a Slot Arena příliš vysoká. „Částka se rovná dvacetinásobku ukazatele enterprise value/ebitda (hodnota firmy k poměru k zisku před započtěním daní, odpisů a úroků, pozn. red.). Je relativně hodně vysoká – a to nejen v sektorovém srovnání,“ říká Martin Vlček, analytik BH Securities.

Jednou z možných motivací Fortuny prý může být i snaha koupit růst tržeb za jakoukoliv cenu, protože firma potřebuje růst. „I kdyby ovšem byla motivace čistě ekonomická, tak je zaplacená cena příliš vysoká,“ tvrdí Vlček.

V podobném duchu se vyjádřil i analytik Komerční banky Richard Miřátský. „Vzhledem k výsledkům entit za loňský rok je cena vysoká,“ řekl. Fortuna cenu stanovila na základě provedeného odhadu. „Zakopaný pes celé transakce spočívá v tom, jestli ty odhady, na základě kterých byla určena cena, jsou konzervativní, optimistické nebo realistické,“ dodal.

Oba oslovení analytici se ale i přes kritický postoj k ceně akvizice shodují na tom, že ze strategického hlediska je nákup rumunských společností správným krokem. „Byť je akvizice menší, je důležitá. Obecně je to správný krok ke konsolidaci, jak vyrůst na dominantního hráče v regionu střední a východní Evropy. Tlak je dán tím, že v on-line sázení panuje mnohem větší konkurence a marže jsou nižší,“ komentuje Vlček. 

„Fortuna bude moci sloučit své aktivity s Hattrick Sports (který koupila za 2,3 miliardy korun a stala se lídrem na rumunském trhu, pozn. red.) a tím pádem posílit svou pozici v Rumunsku. Ze strategického hlediska to je pozitivní směřování,“ uzavírá Miřátský.

Penta nicméně cenu akvizic hájí s odkazem na nezávislost odhadu, její mluvčí Ivo Mravinac označil konečnou cenu za maximálně férovou. „Ohodnocení navíc nebylo dělané pouze podle ukazatele ebitda, ale také podle postavení na trhu a cash-flow přebíraných firem v budoucích letech. To jednoznačně ukazuje, že jsou rumunské společnosti zdravé a mají před sebou velkou perspektivu,“ sdělil.

Penta prostřednictvím společnosti Fortbet Holdings Limited vlastní přibližně 68,25 procenta akcií Fortuna Entertainment Group. Investiční skupina na konci března oznámila, že plánuje stáhnout akcie Fortuny z veřejného obchodování na pražské a varšavské burze a získat ve firmě stoprocentní podíl.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah