Google Bard: Jak má AI fungovat a v čem se liší od ChatGPT | e15.cz

Google Bard: Jak má fungovat nový chatbot a v čem se liší od ChatGPT

fry, jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rok 2023 v technologickém světě zatím patří jednoznačně tématu umělé inteligence. Prvním velkým fenoménem se stal chatovací robot ChatGPT a v jeho šlépějích nyní pokračují technologičtí giganti jako společnost Alphabet vlastnící Google. Ta chce implementovat robota s názvem Bard ve svých produktech. K registraci nutné pro používání Barda mají v současné době přístup pouze uživatelé z Velké Británie a Spojených států.

Společnost Alphabet, pod kterou spadá i Google, spustí chatovacího robota a do vyhledávání na internetu zapojí více umělé inteligence, uvedl šéf Alphabetu Sundar Pichai. Umělá inteligence ve vyhledávačích bude syntetizovat informace a odpovídat na složité dotazy, například zda je snazší naučit se hrát na kytaru, nebo na klavír, doplnil šéf americké společnosti.

Co je to Google Bard a jak funguje?

Umělou inteligenci Bard pohání technologie LaMDA, zkratka pro Language Model for Dialogue Applications (jazykový model pro dialogové aplikace). Text, který je Bard schopný vygenerovat, se velmi blíží lidskému výkonu. V loňském roce vývojář Google Blake Lemoine tvrdil, že systém dokáže vnímat. Kvůli těmto výrokům nakonec ve společnosti skončil. 

„V těchto chvílích může být umělá inteligence nápomocná při shromažďování poznatků na otázky, na které neexistuje jediná správná odpověď. Brzy se ve vyhledávání objeví funkce poháněné AI, které rozdělí složité informace a různé pohledy do snadno stravitelných bloků, takže budete moci rychle pochopit celkový obraz a dozvědět se z webu více,“ uvedl šéf Googlu Sundar Pichai.

Ukázka toho, jak by mělo vyhledávání s Google Bard fungovat na mobilních telefonech

Kde můžete Google Bard vyzkoušet a kdy bude přístupný veřejnosti?

V současné chvíli je Google Bard přístupný pouze uživatelům ze Spojených států a Velké Británie, kteří se mohou registrovat  Pro veřejnost v dalších regionech bude Bard zpřístupněn v následujících týdnech. 

VIDEO: Jazykový model ChatGPT je hitem. Umělá inteligence umí stvořit přirozený text

Video se připravuje ...

Cena Google Bard

Umělá inteligence Google Bard by měla fungovat v rámci vyhledávače Google a neměla by být pro své uživatele zpoplatněna. ChatGPT je rovněž zdarma, avšak jeho autoři z firmy OpenAI nově nabízí i prémiový účet za 20 dolarů měsíčně.

Rozdíly mezi Google Bard a Chat GPT

Hlavním rozdílem mezi ChatGPT od firmy OpenAI, do níž masivně investoval Microsoft, a Bardem je zdroj dat. Bard bude informace čerpat z internetu a bude mít tak k dispozici nejnovější informace v reálném čase. ChatGPT naopak musí pracovat s databázemi, které informačně končí v roce 2021. Microsoft však na umělou inteligenci od OpenAI hodně sází.

Umělá inteligence u konkurence Googlu

Microsoft

  • Americká společnost Microsoft implementovala umělou inteligence ve svých vyhledávačích, konkrétně v prohlížečích Edge a Bing. „Tato technologie přetvoří prakticky každou kategorii softwaru,“ konstatoval šéf Microsoftu Satya Nadella a přirovnal ji k vynálezu cloudu.
  • Vyhledávač Bing běží na novém „velkém jazykovém modelu“ nové generace GPT-4, který je výkonnější než ChatGPT-3.5. Chatovací robot pomůže uživatelům upřesnit dotazy, poskytne relevantnější a aktuálnější výsledky a měl by také usnadnit nakupování.
  • Microsoft hodlá technologii z dílny firmy OpenAI nasadit do sady svých produktů, včetně výše zmíněných internetových vyhledávačů nebo cloudové služby Azure. Asistent Copilot využívající stejnou technologii bude brzy implementován do nástrojů MS Office jako MS Excel, MS Word, MS Powerpoint, MS Outlook a další. Umělá inteligence by měla také například generovat poznámky ze schůzek na platformě Microsoft Teams či navrhovat prodejcům odpovědi na e-maily v aplikaci Viva Sales.

Baidu

  • Čínský technologický gigant Baidu rovněž oznámil, že svůj vyhledávač vybaví umělou inteligencí ve stylu ChatGPT. Jeho chatbot v čínštině nazvaný „Wenxin Yiyan“, „ERNIE Bot“ firma představila v březnu.
  • Umělá inteligence ERNIE, což je zkratka pro Enhanced Representation through Knowledge Integration, je založena na jazykovém modelu, který společnost Baidu vyvinula v roce 2019 a umožňuje uživatelům vytvářet články pomocí umělé inteligence či celkově zlepšovat vyhledávání na internetu.
Autor: fry, jon

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery