Huawei i přes sankce a varování stabilizovala v Česku tržby a pustila se do energetiky
Česká pobočka čínské společnosti Huawei, jejíž technologie dosud pohání část tuzemských mobilních sítí nebo některé systémy státní správy, dokázala stabilizovat své finanční výsledky. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) koncem roku 2018 vůči Huawei vydal bezpečnostní varování, které stále platí. To v kombinaci s americkými sankcemi v roce 2021 srazilo tržby pobočky zhruba o polovinu, teď už se čísla dva roky drží. Huawei chce zlepšovat svoji pozici i vstupem do energetiky.
NÚKIB podezírá Huawei z možné spolupráce s Komunistickou stranou Číny, což podnik dlouhodobě odmítá. Firma podle úřadu představuje bezpečnostní riziko. NÚKIB doporučuje, aby se v kritické infrastruktuře čínské technologie nepoužívaly, a aktuálně chystá nový zákon o kyberbezpečnosti, který by mu umožňoval zakázat z jeho pohledu nebezpečné dodavatele. Návrh zákona v létě schválila vláda a teď míří do sněmovny. Pokud by NÚKIB přistoupil k zákazu Huawei, dopad na byznys společnosti by byl zřejmě obrovský.
Potíže na všech frontách
Spojené státy vyrazily proti Huawei kvůli bezpečnostním rizikům už v roce 2020. Uvalené sankce společnost odstavily od dodávek moderních čipů, jejich výroby nebo přístupu jejích telefonů ke službám Googlu. Na firmu to tvrdě dopadlo a začala hledat cesty k větší soběstačnosti.
V Česku byl masivní sešup vidět v roce 2021, kdy se tržby Huawei propadly ze šesti na 3,4 miliardy korun. Podle informací e15 na to měl největší vliv propad byznysu s chytrými telefony. Společnost se do té doby prala se Samsungem o post lokální i světové jedničky. Nemožnost používat služby Googlu ale z telefonů Huawei na Západě učinila v podstatě neprodejné zboží.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!