Mezi USA a Čínou se pohnuly ledy a EU zamířila k uhlíkové neutralitě | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Mezi USA a Čínou se pohnuly ledy a EU zamířila k uhlíkové neutralitě

Bloomberg, fry

Web E15 přináší přehled důležitých témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Johnsonovo vítězství

Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona získala v britských parlamentních volbách absolutní většinu křesel v Dolní sněmovně. Podle Johnsona už tak absolutně nic nebrání tomu, aby Velká Británie opustila na konci ledna 2020 Evropskou unii. Největší rival konzervativců - labouristé Jeremyho Corbyna - naopak utrpěla výraznou porážku, když ve sněmovna získala „jen“ 203 křesel. Corbyn již oznámil, že do dalších voleb stranu nepovede.

Uhlíková neutralita

Summit Evropské unie přinesl novou dohodu o životním prostředí a ochraně klimatu. Lídři zemí EU se shodil, že unie bude do roku 2050 klimaticky neutrální. Jednání se účastnil i český premiér Andrej Babiš. Ten uvedl, že součástí dohody je i zmínka o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Finanční trhy jsou optimistické, Německu navzdory

Společná řeč nalezena?

Ledy se pomalu začínají hýbat a dvě největší ekonomiky světa začínají nacházet společnou řeč. Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. Cílem opatření je zmírnit obchodní válku.

Rekordní akcie 

V reakci na zlepšený vývoj v obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou uzavřely americké akcie na rekordních hodnotách. Posílil i americký dolar. Index Dow Jones stoupl o 0,79 procenta a obchodování uzavřel 28.132,12 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se zvýšil o 0,86 procenta na rekordních 3168,57 bodu. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 0,73 procenta na rovněž rekordních 8717,32 bodu.

Autor: Bloomberg, fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!