Brno trvá na vykoupení podílu Němců ve Veletrzích, aktualizuje posudky | E15.cz

Brno trvá na vykoupení podílu Němců ve Veletrzích, aktualizuje posudky

Brno trvá na vykoupení podílu Němců ve Veletrzích, aktualizuje posudky
Výstaviště Brno
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Nová politická reprezentace Brna hodlá stejně jako její předchůdci získat většinový podíl ve firmě Veletrhy Brno, případně si ponechat pravomoci rozhodnout o budoucím směřování společnosti, potvrdil po schůzce se zástupci Messe Düsseldorf primátor Petr Vokřál. Co nejdříve by se tak měl dokončit prodej, který německý vlastník 61 procent akcií avizoval už v září 2012, a chce jej uzavřít do konce roku.

Jednání dosud vázla na tom, že se vyhotovovaly posudky na cenu akcionářského podílu. Svůj si nechalo zpracovat jak město, tak Messe Düssledorf. Nyní se má aktualizovat posudek, který zpracovala auditorská společnost PricewaterhouseCoopers. Na magistrátu vznikne expertní skupina, která připraví právní a ekonomické podklady orgánům města pro rozhodování.

V březnu se také uskuteční výměna zástupců města v orgánech akciové společnosti. Dosud v nich sedí politici z bývalého vedení města.

Nejasná cena

Za jakou cenu se nakonec budou téměř dvě třetiny akcií prodávat, není zřejmé. Informace se dosud lišily až o stovky milionů korun. Město je nyní vlastníkem 34 procent akcií a má předkupní právo na německý podíl.

„Město má zájem na dalším posílení veletržního průmyslu v Brně, které patří k významným veletržním městům Evropy. Rozhodnutí Messe Düsseldorf je třeba považovat za definitivní a je třeba využít opci tak, aby město neztratilo vliv na strategicky důležitou společnost. Společně s jejím vedením chceme zvážit optimální využití výstaviště, aby se nenarušilo veletržní podnikání v Brně,“ uvedl Vokřál.

Podle něj jsou možné dvě varianty. Buď město koupí tolik akcií, aby získalo nadpoloviční podíl. Druhou variantou je, že by do koupě akcií vstoupil finanční partner. „V tom případě bychom museli nastavit taková pravidla řízení společnosti a pravidla rozvoje společnosti, abychom se nedostali do patové situace,“ řekl dnes na zasedání zastupitelstva Vokřál.

Patový stav

Generální ředitel Veletrhů Jiří Kuliš označil dva a půl roku trvající stav za patový. „Jsem přesvědčený, že převedení většinového majetkového podílu na město ukončí spekulace o neveletržním využití výstaviště a bude garantovat zachování veletržních aktivit a jejich efektů, které jsou nenahraditelné,“ řekl Kuliš. Narážel tak na spekulace postavit v areálu například sportovní halu.

Běžná činnost společnosti však dlouhotrvající situací ohrožená není a veletržní kalendář je naplánovaný do roku 2018. Firmě se také povedlo vrátit se po ztrátovém hospodaření v letech 2009 a 2010 do kladných čísel a je předpoklad, že se ziskové hospodaření podaří udržet i v následujících letech.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!