Čech koupil legendárního Modrého a Červeného Mauritia | E15.cz

Čech koupil legendárního Modrého a Červeného Mauritia

Modrý a Červený Mauricius
Modrý a Červený Mauricius
• 
ZDROJ: Public domain via Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejcennější dvojici poštovních známek světa, Modrého a Červeného Mauritia, koupil český investor. Dnes o tom informovaly servery Blesk.cz a iHned.cz. Identita nového majitele ani kupní cena nejsou známy, expert ji odhaduje asi na 100 milionů korun. Možnost prohlédnout si obě známky by veřejnost mohla mít v rámci Světové výstavy Praga 2018.

Informaci o nákupu Modrého a Červeného Mauritia potvrdil Hospodářským novinám soudní znalec David Kopřiva, který se jako expert podílel na konzultacích pro nového majitele. Jméno kupce, stejně jako identitu prodávajícího ale neprozradil. Blesku Kopřiva řekl, že kupcem je významný český sběratel a investor z Prahy. Známky koupil v zahraničí. „Jednalo se o privátní obchod, nikoli o aukci,“ uvedl Kopřiva pro Blesk.cz.

Dosud neznámá je kupní cena známek. „Můj odhad je kolem sta milionů korun. Cena jistě není daleko od toho,“ řekl Kopřiva Hospodářským novinám.

Podle soudního znalce z oblasti filatelie Františka Beneše v Česku žádná srovnatelně drahá známka není. „Je to řádově jiná úroveň,“ řekl Beneš České televizi. Podle něj jde o stejný exemplář Modrého Mauritia, který byl v roce 2011 prodán v Londýně za milion liber (asi 31 milionů korun). Dnes má podle Benešova odhadu cenu zhruba o polovinu vyšší.

Známky označované jako Modrý a Červený Mauritius byly vydány v roce 1847 na ostrově Mauricius a patří tak k nejstarším poštovním známkám světa. Obě barevné varianty nesou podobiznu královny Viktorie. Podle Beneše se dochovalo 11 kusů Modrého Mauritia, ale na trhu je zřejmě jen jediný. „Asi šest jich je v muzeích a v britské královské sbírce a u těch ostatních se předpokládá, že jsou ve velkých investičních portfoliích,“ řekl Beneš České televizi.

Modrý a Červený Mauritius
- Mezi laickou veřejností jsou nejpopulárnějšími známkami světa.
- Modrý Mauritius se objevil společně se známkou červené barvy v roce 1847 s nominální hodnotu dvě pence, jako první emise stejnojmenné britské ostrovní kolonie. Červený Mauritius měl nominální hodnotu jedné penny.
- Obě barevné varianty nesou podobiznu královny Viktorie a navrhl je Joseph Osmond Barnard.
- Každá z nich byla vydána v počtu pouhých 500 kusů, mnoho z nich bylo použito na pozvánkách k plesu, které posílala manželka tehdejšího britského guvernéra Mauricia sira Williama Gomma.
- V současnosti existuje ve světě asi 12 exemplářů modré barvy, dva z nich jsou ve sbírce britské královny Alžběty II. Je známo asi 14 exemplářů červené barvy.
- V ČR byl Modrý Mauritius k vidění naposledy na světové výstavě poštovních známek Praga 2008. Možnost prohlédnout si obě známky by veřejnost mohla mít v rámci Světové výstavy Praga 2018.
- Nejvzácnější exempláře jsou na takzvané „Obálce z Bordeaux“, kde je nalepena jak modrá, tak červená známka. V roce 1993 ji na aukci koupil anonymní sběratel, zaplatil za ni pět milionů dolarů (119,6 milionu korun).
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah