Internetové lékárny by chtěly prodávat i léky na recept
Mezi její hlavní cíle patří vytvářet liberální podmínky pro provoz internetových lékáren, prosazovat zákony umožňující prodej receptových léčiv přes internet a ochrana práv pacientů na svobodný přístup k lékům.
„Británie, Německo, Švédsko či Norsko umožňují pacientům prodej léků na recept přes internet už delší dobu. V Česku příslušný zákon stále chybí. Chceme vést diskusi, proč tento prodej, ke kterému stejně neoficiálně dochází, povolený není, a změnit to,“ řekl za Pears Health Cyber Vladimír Finsterle.
Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba řekl, že podle jeho informací žádný zákonodárce tento návrh nechystá, neplánuje ho ani ministerstvo zdravotnictví. „Lepší dostupnost pro pacienty je zástupný problém, internetovým lékárnám jde hlavně o zisk,“ podotkl.
Ve Švédsku a Norsku, kde je hustota osídlení řádově nižší, se využívá prodej receptových léků přes internet jako doplňková možnost. Spádová lékárna v regionu ručí za to, že lék je řádně dodán. Lékárník je povinen zavolat pacientovi, zda lék dostal, zda balení nebylo poškozené a poučit ho o užívání. Sepíše o tom protokol.
V Německu a Británii je podle informací tamních lékárníků zájem o prodej receptových léků přes internet minimální. Například v Británii nasmlouvává tuto možnost Národní zdravotní služba jen v odlehlých regionech.
„V Česku je dostupnost lékáren výborná, a to i na venkově,“ zdůraznil Chudoba. Komora nyní zpracovává koncept, jak zlepšit dostupnost pro imobilní pacienty v léčebnách a domovech pro seniory, kde trvale nemají lékaře. Zásadní je nejen lék dodat, ale také vyhodnotit informace o pacientech a předcházet rizikům z nesprávné kombinace léčiv.
Cílem komory podle Chudoby je rozvíjet plnohodnotné lékárenské služby. Odbornou přípravu léků umí zabezpečit jen „kamenná“ lékárna. K volnému prodeji na internetu jsou v Česku povolené jen ty nejbezpečnější přípravky, například léčivé čaje, živočišné uhlí a běžné léky na bolest.