Krádeže: maloobchod přichází o miliardy. Česko je na spodku žebříčku

„S tím, jak roste podíl lidí neschopných splácet své závazky, stává se obvyklejším i tento nešvar,“ uvádí Katharina Kunzeová z Euromonitoru. Vůbec nejhůře si maloobchod vedl v roce 2011. Tehdy museli obchodníci odepsat zboží za 119 miliard dolarů, tedy 1,45 procenta celosvětových tržeb.
Nejčastěji z obchodů potají mizí malé a hodnotné zboží, které lze v ideálním případě dále prodat. „Povětšinou jde o drahou elektroniku, jako jsou mobilní telefony a příslušenství, mezi nimiž vedou produkty Apple. Kradou se však i módní doplňky, léky či dámské prádlo,“ uvádí Kunzeová. Ze zkoumaných zemí dopadly nejhůře Mexiko a Brazílie.
V obou zemích musejí podnikatelé v maloobchodě počítat s tím, že je zloději z každé tisícovky tržeb připraví o 16 dolarů. Jen v těsném závěsu skončily s 1,5 procenta nezaplaceného artiklu Spojené státy a Čína. V rámci vyspělé Evropy se nejvíce krade ve Francii, Španělsku a Nizozemsku. Každoročně tu ostraze a pokladnám unikne 1,4 procenta tržeb.
Kdo krade |
---|
Zatímco v asijsko-pacifické oblasti způsobují neplatící zákazníci dvojnásobné škody než neukáznění zaměstnanci, v Severní i Latinské Americe je tomu naopak. Zaměstnanecké krádeže zde představují pro obchodníky o třetinu větší zátěž než nenechavé ruce návštěvníků obchodů. Shodnou měrou přispívají ke ztrátám zaměstnanci a zákazníci v Africe. |
Na opačném konci žebříčku stojí Japonsko. Krade se sice všude, v zemi vycházejícího slunce však nejméně. Ročně tu maloobchodníci přijdou o jedno procento tržeb. Jen o chlup horší morálka vládne u protinožců, australští obchodníci krátí kvůli lapkům své tržby o 1,1 procenta ročně.
Česká republika se v posledním průzkumu z roku 2011 umístila v nejméně lichotivé třetině žebříčku. Čeští maloobchodníci přišli o zboží za více než půl miliardy dolarů, což znamenalo 1,53 procenta obratu sektoru.