Majitel Pivovarů Lobkowicz si loni půjčil miliardu od skupiny J&T na refinancování dluhu u CEFC

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ctk

Vlastník Pivovarů Lobkowicz Group, společnost Lapasan ze skupiny CEFC si loni půjčil miliardu korun od slovenské Poštové banky ze skupiny J&T Finance Group. Lapasan peníze využil na využil na refinancování dluhu, který měl u svého čínského akcionáře CEFC Group (Europe) Company. Letos v lednu polovinu úvěru splatil, ale současně načerpal další úvěr od CEFC. Lapasan to uvádí v příloze své výroční zprávy za rok 2016, kdy byl ve trátě zhruba 140 milionů korun. Příloha se týká období po uzavření účetní uzávěrky.

Lapasan si od CEFC loni půjčil, aby mohl splácet úvěr od J&T Banky a J&T Private Investments. J&T měla ještě loni v Lapasanu minoritní podíl, CEFC ale od ní akcie vykoupila.

CEFC vlastní v J&T Finance Group deset procent. Předloni se obě strany dohodly, že svůj podíl Číňané zvýší na polovinu. CEFC měla za podíl zaplatit 980 milionů eur (25 miliard korun). Česká národní banka ale na přelomu roku odmítla vydat souhlas s tím, aby CEFC získala 50procentní podíl. Podle ČNB mimo jiné dostatečně neprokázala původ peněz. Rozhodnutí ale není konečné a CEFC se proti němu odvolala.

V pondělí J&T uvedla, že pokud CEFC uspokojivě nevyvrátí zprávy o zásadních ekonomických problémech skupiny a jasně nevysvětlí důvody údajného stíhání svého vrcholového představitele, je dokončení dlouho připravované transakce jejího vstupu do J&T Finance Group nepřijatelné. Předminulý týden se objevila informace, že předseda představenstva CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Podle agentury Reuters si mateřská CEFC China Energy v poslední době byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky až 36 procent ročně. Takový postup podle Reuters odráží problémy podniku s hotovostí. Podle zdrojů agentury Reuters se CEFC již minimálně od druhé poloviny loňského roku snažila získat drahé krátkodobé půjčky od nebankovních společností.

Pivovary Lobkowicz loni meziročně zvýšily prodej piva o 3,6 procenta na zhruba 726 tisíc hektolitrů. Letos firma, pod kterou spadá sedm regionálních pivovarů, očekává další růst. Hospodářské výsledky firma zatím nezveřejnila, předloni byla ve ztrátě 106 milionů korun, tržby činily 1,25 miliardy korun.

Skupinu tvoří pivovary v Protivíně, Uherském Brodě, Jihlavě, Hlinsku, Klášteře nad Jizerou, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Mezi hlavní značky patří Lobkowicz, Rychtář, Klášter, Platan, Ježek, Černá Hora a Uherský Brod.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy korun na 14,65 miliardy korun. V pátek oznámila, že beze změn řídí své investiční portfolio v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, ovládá strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slávie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur.