Německá síť drogerií Schlecker bankrotuje | E15.cz

Německá síť drogerií Schlecker bankrotuje

Německá síť drogerií Schlecker bankrotuje
Drogistický řetězec Schlecker dnes informoval, že se chystá vyhlásit platební neschopnost. Nástupníci otce-zakladatele Antona Schleckera nedokázali najít investora, který by firmu dostal z červených čísel, nabízí vysvětlení server Spiegel Online. Firma ale naopak mluví o řízeném přechodu do "krátkodobé insolvence", která má zabránit bankrotu a udržet co nejvíce drogerií a tedy i pracovních míst.
• 

Petr Horký

Německý drogistický řetězec Schlecker dnes informoval, že se chystá vyhlásit platební neschopnost. České podnikání Schleckeru to neovlivní, uvedl pro E15.cz jeho generální ředitel Petr Doležal.

Nástupníci otce-zakladatele Antona Schleckera nedokázali najít investora, který by firmu dostal z červených čísel, nabízí vysvětlení server Spiegel Online. Firma ale naopak mluví o řízeném přechodu do „krátkodobé insolvence“, která má zabránit bankrotu a udržet co nejvíce drogerií a tedy i pracovních míst. Schlecker podle serveru Financial Times Deutschland insolvenci potvrdil tiskovým prohlášením.

Ačkoli už v uplynulých týdnech Schlecker po celém Německu zavřel stovky svých drogerií, úspory na záchranu nestačily. Řetězec byl na ústupu už delší dobu: za rok 2010 se celoevropský obrat firmy scvrkl o 650 milionů eur na 6,55 miliard a další pokles věštily i výhledy pro rok 2011. Zisk a ztrátu firma odjakživa tají. Počet zaměstnanců činil na konci roku 2011 30 tisíc v Německu a dalších 17 tisíc lidí pracovalo pro společnost v zahraničí.

Česko je ziskové a chce růst, tvrdí jeho generální

Drogistický obr z Ehingenu u Ulmu zavřel v uplynulých měsících 600 obchodů a do března jich plánoval zavřít dalších 600. Schlecker má v Německu 7000 poboček a dalších 3000 v Rakousku, Španělsku, Francii, Itálii, Česku, Polsku a Portugalsku. Schleckeru podle serveru Spiegel Online sebraly tržní podíl řetězce Rossmann a DM.

„Chci bránit panice v České republice. Nás se ta situace nedotýká. Jsme ziskoví, chceme růst a stavět nové filiálky,“ řekl E15.cz Petr Doležal, generální ředitel českého Schleckeru. Český Schlecker je podle něho už několikátý rok v řadě ziskový. Letošní zisk po zdanění by měl podle Doležala dosáhnout asi 30 milionů korun. Schlecker vstoupil do Česka v roce 2007, kdy koupil síť obchodů Droxi. Nyní tu provozuje 150 drogerií.

Modernizace obchodů pomohla jenom částečně

Německou společnost Schlecker založil v roce 1975 podnikatel Anton Schlecker a udělal z ní největší drogistický řetězec v Německu. Vrcholu dosáhl koncern pod vedením jeho dětí Larse a Meike v roce 2010. Tehdy začala modernizace: obchody se měly stát světlejšími, většími a využívat barevný systém, aby se klienti v obchodech lépe orientovali. Zároveň měl být jejich sortiment přizpůsobem místu: tam, kde bylo hodně dětí, Schlecker prodával hodně plenek a podobně. V modernizovaných filiálkách stoupl podle informací Schleckeru obrat o 8 až 30 procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!