Obrat e-shopů v Česku v pololetí stoupl na 83 miliard korun | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Obrat e-shopů v Česku v pololetí stoupl na 83 miliard. Růst táhly potraviny

ČTK

Obrat českých internetových obchodů se v letošním pololetí meziročně zvýšil zhruba o třetinu na 83 miliard korun. Nejvíce se dařilo prodeji elektroniky, která se na celkovém obratu podílela 32 procenty. Největší meziroční nárůst obratu pak zaznamenal zejména kvůli koronavirové pandemii on-line prodej jídla a pití. 

„Ve statistikách vycházíme z našeho zhruba polovičního podílu na trhu co do počtu e-shopů. Ten držíme díky přibližně 21 500 e-shopů na naší platformě, které v letošním roce dosáhnou obratu zhruba 28 miliard korun,“ uvedl ke statistice Miroslav Uďan ze Shoptetu, provozovatele nejrozšířenější tuzemské platformy pro internetové obchody, který výsledky e-shopů prezentoval. 

Po elektronice měl druhý největší podíl na celkovém obratu e-schopů v prvním pololetí podle Shoptetu prodej potřeb pro dům a zahradu (18 procent), následoval prodej oblečení a dalšího módního zboží (13 procent).

Nejrychleji rostoucí kategorií v e-shopech bylo ale jídlo a pití, jejichž obrat se meziročně zvýšil o 120 procent. O 60 procent se pak meziročně zvýšil u on-line prodeje drogerie. Za tím stojí především opatření zavedená proti šíření koronaviru, odůvodnil nárůst obratu uvedených kategorií Uďan.

ČOI zjistila porušení předpisů u většiny kontrolovaných e-shopů

Vzhledem ke koronavirové situaci podle něj ještě výrazněji meziročně stouply obraty specifických podkategorií zboží jako dezinfekce, ochranných pomůcek nebo šicích strojů. U prodejů dezinfekce letošní pololetní obrat překonal ten loňský o 3200 procent, u rukavic a ochranných pomůcek o 2400 procent a u šicích strojů o 1900 procent. Více se prodávaly také domácí pekárny, u nichž se obrat meziročně zvýšil o 800 procent.

Průměrná objednávka na internetu v letošním pololetí podle dat Shoptetu činila 2117 korun, o rok dříve byla o 241 korun nižší.

Rohlik.cz vstupuje na bulharský trh, koupil podíl v tamním e-shopu
Heureka žaluje Google o skoro 400 milionů. Viní jej ze zneužití dominance na trhu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!