Platební morálka se výrazně zhoršila. Proti eurozóně a vzorným Němcům Česko pokulhává

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Další ukazatel potvrdil, že české ekonomice se nedaří. Proti loňsku se opět zhoršila platební morálka tuzemských firem. Podle analýzy společnosti ČSOB Factoring hradily české firmy v prvním čtvrtletí letošního roku závazky průměrně za 77 dní. To je o dva dny déle, než tomu bylo loni a splatnost se tak propadla na úroveň krizového roku 2009. Česká republika v porovnání například s Německem nyní dosahuje téměř dvojnásobné délky úhrady.

Již tradičně na začátku roku čekali na peníze nejdéle dodavatelé do zdravotnictví, kde se doba inkasa prodloužila z 106 dní na 112. Za zdravotnictvím díky největšímu propadu v úhradě (o 13 dní) stojí stavebnictví s 95 dny. Naopak ukázněněji než v roce 2012 platily firmy za odebrané služby a zboží v maloobchodu či strojírenství.

Přehled splatnosti ve vybraných oborech

Přehled splatnosti v ČR ve vybraných oborech k 1. čtvrtletí 2013Přehled splatnosti v ČR ve vybraných oborech k 1. čtvrtletí 2013 | CSOB Factoring

Zdroj: Analýza ČSOB Factoringu

„Platební morálka firem odpovídá vývoji ekonomiky, které se nedaří vyprostit z recese. Díky přetrvávající pesimistické náladě ve společnosti se opět tok finančních prostředků mezi podnikatelskými subjekty zpomalil. Nejen malým firmám se tak nedostává provozního kapitálu, což je limituje nejen v rozvoji, ale i v samotném chodu,“ okomentoval stav obchodní ředitel ČSOB Factoringu Jindřich Horák.

Němci jsou nejlepší

V porovnání s dalšími evropskými státy si Česká republika dlouhodobě nevede nejlépe. Výsledky analýzy sice udávají, že ke zhoršení platební morálky došlo například i v sousedním Slovensku, to si ale v posledních letech vedlo daleko lépe než my. Navíc na Slovensku průměrná doba současné úhrady činí 67 dní, o celých deset dní méně než u nás.

O dva dny si ve splatnosti pohoršila i Francie. Naopak v Rakousku firmy letos platily za své závazky o pět dní dříve, než tomu bylo loni. „Nejstabilněji se z hlediska platební morálky chovají firmy v Německu,“ dodal Horák. Průměrná návratnost pohledávek od vystavení faktury je tu aktuálně 40 dní.

Porovnání platební morálky v eurozóně

Platební morálka v rámci eurozóny k 1. čtvrtletí 2013Platební morálka v rámci eurozóny k 1. čtvrtletí 2013 | CSOB Factoring

Zdroj: ČSOB Factoring

Boj o peníze se však netýká jen českého „písečku“. Jak upozornila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI, čeští exportéři by měli s pozdní platbou počítat u poloviny firem z Velké Británie, 34 procent společností z Polska nebo u 30 procent slovenských podnikatelů. Právníci radí začít vymáhat dluh co nejrychleji, mez úspěchu vidí tři měsíce po splatnosti závazku.

Překvapením určitě není, že na poslední příčce rizikovosti plateb v Evropě je zadlužené Řecko, kde je průměrná splatnost faktur 90 dní. Exportéři si musejí dle agentury EOS KSI „hlídat“ i Rumunsko, kde je až deset procent pohledávek zcela nevymahatelných.

Naštěstí pro české exportéry je prioritní platební morálka nejvýznamnějšího obchodního partnera Německa, kde se lhůta splatnosti podle studie úvěrové pojišťovny Euler Hermes Europe od roku 2000 stále snižuje na asi 24 dní v roce 2012.