Světové ekonomické fórum vybralo technologické průkopníky | E15.cz

OBRAZEM: Průkopníci technologií, které vybralo Světové ekonomické fórum. Třeba nákladní Uber

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Technologičtí pionýři s globálním dopadem. Tak lze označit žebříček stovky menších firem a startupů z celého světa, které pro letošek sestavilo Světové ekonomické fórum. Patří mezi ně firmy zaměřené na umělou inteligenci i ty, které se věnují snižování uhlíkové stopy a dopadům klimatických změn.

Nejvíce zástupců v žebříčku Technology Pioneers mají Severní Amerika, Asie a Evropa, z jednotlivých zemí pak Spojené státy, Čína a Velká Británie. Český inovátor však mezi nimi chybí.

„Jsou to společnosti, které přemýšlejí odlišně a mají potenciál vyvolat změny. Zajímalo nás, jakou mohou v budoucnu sehrát roli ve svém odvětví,“ vysvětlila Susan Nesbittová z inovační skupiny Světového ekonomického fóra.

K úspěšným firmám patří třeba brazilská CargoX přezdívaná nákladní Uber, jejíž internetová aplikace propojuje dopravce se zákazníky. Keňská Twiga Foods zase vytvořila pro africká města virtuální tržiště ovoce a zeleniny, čímž spojuje farmáře s prodejci.

Světové ekonomické fórum uveřejňuje žebříček Technology Pioneers od roku 2000, přičemž vybraným firmám nabízí podporu při rozvoji. V minulosti se to týkalo například Airbnb, Bloom Energy, Googlu, Kickstarteru, Spotify nebo Wikimedie.

 

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah