Super Bowl: Nová tvář pekla | E15.cz

Super Bowl: Nová tvář pekla

Blog Daniela Deyla
Blog Daniela Deyla
• 
ZDROJ: Strategie

Daniel Deyl, Strategie

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslední zápas sezony profesionální americkofotbalové soutěže NFL by normálně měl znamenat úlevu. Víme totiž, že až ten cirkus skončí (tentokrát byl vylepšený o výsostné gesto černého rasismu, když zpěvačka Beyoncé Knowlesová o půli zdravila zdviženou pěstí na znamení Black Power), od půlky února do září se zase milosrdně dostane na sporty hrané s míčem kulatým, nikoli šišatým.

Protože však život není jednoduchý, je tu televizní reklama, která zaručí, že nic – ani ta úleva – nepřichází zadarmo. Firmy letos zaplatily za třicetisekundový televizní spot pět milionů dolarů, což je v přepočtu na diváka (odhadem 150 milionů lidí) pořád prima. Lidé přes reklamu, oslněni mnohamístnými částkami, se předháněli v poklonkování.

Dokonalosti v tomto žánru dosáhl jistý Tom Denari, šéf agentury Young & Laramore z Indiany, který napsal pro časopis Advertising Age článek pod titulkem: Proč se díváme na Super Bowl? A odpověď? Ne snad, že by někoho tolik bavilo, kolik yardů uběhl ten či onen obrněný černoch, a jestli Broncos dají gól z pole čili nic. Díváme se, protože víme, že všichni ostatní se dívají taky.

„Sdílená zkušenost je to, co nás k obrazovkám táhne,“ píše Denari. Čtenář zrovna cítí, jak mu vlhnou oči (autorovi Denarimu, ne čtenáři – tedy doufejme). I revizoři, exekutoři, Babišovi pohůnci, dokonce i soused estébák se dívá, jedeme v tom všichni, hurá!

Pro faktické doplnění: nejúspěšnějším spotem (podle počtu sdílení – protože doopravdy jsou lidi, kteří si navzájem posílají reklamu, o které vědí, že ji adresát viděl taky!) získala firma Doritos, kde účinkuje těhotná žena a chlapík žvýkající brambůrky (za kampaní stojí agentura Peter Carstairs).

V posledních třech letech si pro sebe první místo rezervoval megapivovar InBev Anheuser-Busch. Jeho pivní reklama – ačkoli „pivo“ je možná slovo příliš silné, když jde o Budweiser – však tentokrát skončila až druhá, což znamená, že budou zajisté padat kreativní hlavy.

Namísto toho máme brambůrky. Nebo to možná byla reklama na těhotenství v rámci feministické kampaně „břicho je sexy“. Vyjde to asi nastejno, hlavně když to vidíme všichni.

Daniel Deyl pracoval na začátku 90. let v jedné reklamní a jedné PR agentuře. Od roku 1994 působí jako pisálek v řadě médií. Se Strategií spolupracuje od roku 2010. Ve vydavatelství Mladá fronta dlouho působil jako editor časopisu Právo & Byznys, nyní je součástí týmu týdeníku Euro. Jeho názory na společenské uspořádání, zejména pak na reklamu, marketing a média, jsou obvykle považované za přinejlepším předpotopní.

Chcete něco dodat? Souhlasíte, nebo jste proti? Reagujte prostřednictvím facebookových komentářů, které můžete psát přímo zde pod článkem.

Autor: Daniel Deyl, Strategie

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah