Na pomoc kávě. Nestlé investuje miliardu dolarů do udržitelnosti

Pěstování kávy v Kolumbii

Pěstování kávy v Kolumbii Zdroj: profimedia.cz

Pěstování kávy v Kolumbii
Pěstování kávy v Kolumbii
Pěstování kávy v Kolumbii
Pěstování kávy v Kolumbii
Pěstování kávy v Kolumbii
6
Fotogalerie

Největší světový producent kávy, švýcarská společnost Nestlé, vyráží do boje s klimatickými změnami. Firma chce do roku 2030 investovat miliardu dolarů, téměř 25 miliard korun, aby povzbudila své dodavatele surovin k používání udržitelnějších zemědělských metod. Uvedla to agentura Bloomberg

Hlavním důvodem, proč švýcarský kavárenský gigant hodlá finančně podpořit své dodavatele, je především neustále se zhoršující prostředí pro pěstování kávy. Ta se totiž pěstuje v blízkosti rovníku, který je náchylný na extrémní počasí, včetně sucha a hurikánů. Meziamerická rozvojová banka například uvádí, že do roku 2050 se zmenší vhodná plocha pro pěstování kávy až o 50 procent.

A tak Nestlé vyráží do boje dříve, než se situace stane kritickou. V rámci finanční injekce nabídne svým farmářům školení o nejlepších technikách výsadby, modernizaci technického zázemí a poskytne peníze i jim samotným. V současné době švýcarská společnost odebírá kávu od více než 500 tisíc farmářů.

Zdražování v Česku – Vývoj cen základních potravin od roku 2015 do poloviny roku 2022

Video placeholde
• Videohub

„Za 20 nebo 30 let nebudeme mít životaschopné farmy, pokud něco nepodnikneme nyní,“ uvedl šéf Nestlé Coffee Brands David Rennie, který připravuje strategii společnosti. Doplnil, že v rámci školení farmářů se bude velkou měrou dbát i na zlepšení kvality půdy, zdraví rostlin a optimálního využití vody. Mezi další příklady toho, co hodlá Nestlé v rámci nové strategie zařadit, patří i nahrazení kávovníků odrůdami odolnými vůči chorobám a změnám klimatu, což může pomoci omladit kávovníky a zvýšit výnosy pro farmáře. 

Učinit pěstování kávy udržitelnější bude ale pro Nestlé komplexní problém. Investice do regeneračních postupů mohou být pro chudé zemědělce, dodávající kávová zrna švýcarské společnosti, samy o sobě riskantní a nákladné, zejména kvůli nestálosti trhu a spekulacím. Nezisková organizace TechnoServe k tomuto tématu uvádí, že na světě je více než 12 a půl milionu rodin či zemědělců pěstujících kávu, z čehož více než 80 procent žije na hranici chudoby nebo pod ní.

Káva zdražila

Kvůli nejvyššímu růstu nákladů za posledních 40 let musel potravinářský gigant Nestlé v letošním prvním pololetí zdražit své výrobky v průměru o 6,5 procenta

Firma Nestlé, která působí také v České republice, přitom už v posledním čtvrtletí loňského roku zdražila o 3,1 procenta. Letos podnik zvýšil ceny v Severní Americe o 9,8 procenta a v Evropě o 4,9 procenta.

Podle generálního ředitele Nestlé Marka Schneidera firma při zdražování postupuje zodpovědně. „Omezili jsme dopad bezprecedentních inflačních tlaků a problémů dodavatelského řetězce na vývoj naší marže prostřednictvím disciplinované kontroly nákladů a provozní efektivity,“ řekl.

Nestlé zvýšila v prvním pololetí tržby o 9,2 procenta na 45,6 miliardy švýcarských franků (1,2 bilionu korun). Čistý zisk se aIe i kvůli vyšším daním snížil o 11,7 procenta na 5,2 miliardy franků.