Špačci a hraboši ničí vinařům úrodu, připravili je o miliony | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Škůdci obrali vinaře o miliony. Úroda je slabší až o třicet procent

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Tuzemské vinaře letos potrápili škůdci, kteří přispěli k meziročnímu propadu úrody o dvacet až třicet procent. Vinaři tak letos sklidí 73 tisíc až 83 tisíc tun hroznů, nejméně za poslední tři až čtyři roky.

Nálety špačků byly podle ředitele vinařství Château Valtice – Vinné sklepy Valtice Davida Šťastného ničivější než loni. Škody odhadl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec už dříve na miliony korun. „Pokud nebudete hrozny hlídat s puškou v ruce, tak ty potvory plody celoroční práce prostě sežerou,“ poznamenal Šťastný.

Odstřel však nelze použít na všech vinicích a je nákladný. Stejně jako sítě chránící nejcennější vinice v zahraničí. Vinaři v Česku tak využívají plynová děla, která špačky odhánějí hlukem.

Jed proti hrabošům nepředstavuje systémové řešení, říká analytik Havel

Vinaři se letos nově potýkali s přemnoženými hraboši. „Útočili na kořeny révy a zčásti i na zralé hrozny, přičemž na některých místech způsobili až statisícové škody,“ uvedl ředitel Bohemia Sektu Ondřej Beránek, který je zároveň prezidentem Vinařské unie.

Přípravek k hubení hrabošů Stutox II se přitom nesmí používat povrchově rozhozem, je povolena jen aplikace do nor, proti čemuž se od léta bouří zemědělci. Problém řeší ministerstvo zemědělství s rezortem životního prostředí, do situace se slíbil vložit také premiér Andrej Babiš (ANO).

 

Přírodní cestou likvidují hraboše malé šelmy nebo draví ptáci. „Káňata už jsou nacpaná k prasknutí,“ uvedl ředitel Habánských sklepů Josef Svoboda.

Za propad sklizně může také vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy se urodilo 104 tisíc tun. „Vinohrady si po mimořádném výkonu potřebovaly odpočinout,“ vysvětlil Beránek.

Bohemia Sekt spustil největší lisovnu hroznů v Česku

Přesto se vinaři, které oslovil deník E15, nechystají zdražovat. „Nic převratného se neděje, máme ještě zásobu vína ze solidní sklizně 2018,“ uvedl předseda představenstva Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. S kvalitou letošního ročníku je spokojený.

Rezort zemědělství, který má optimistický odhad sklizně kolem devadesáti tisíc tun hroznů, nechystá peněžní náhradu. „Ministerstvo zemědělství o kompenzacích pro vinaře neuvažuje,“ řekl mluvčí Vojtěch Bílý.

Češi se cítí hloupě, když nepijí, říká pivní sociolog Vinopal

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!