Veterináři vybijí desítky tisíc slepic. Kvůli salmonele

Slepice (ilustrační foto)

Slepice (ilustrační foto) Zdroj: CTK

Slepice (ilustrační foto)
Vejce
Slepice (ilustrační foto)
4 Fotogalerie
ČTK

Veterináři zjistili bakterie salmonely v chovu nosnic v Pohořelicích na Brněnsku. Musejí tam vybít zhruba 65 000 slepic. Chov patří firmě AG Maiwald se sídlem v Litomyšli.

Bakterie byly ve třech menších ze čtyř hal. Ve čtvrté, kde je 69 000 nosnic, se nákaza nepotvrdila. Sdělil to ve středu mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Majitel firmy Arnošt Maiwald řekl, že se salmonela zjistila z trusu. Vejce z tohoto chovu stahuje ze své sítě obchodní řetězec Lidl.

Veterináři byli ve firmě od rána a zajistili část slepic, řekl jeden z pracovníků firmy. Podle něj už navečer v areálu nikdo nebyl, ale očekává se, že veterináři znovu přijdou ve čtvrtek ráno. Muž uvedl, že zaměstnanci dostali od veterinářů pokyny, jaká mají dodržovat pravidla k ochraně zdraví.

Podle Vorlíčka se bude drůbež likvidovat nejspíš do pátku. Jde o velký počet, na jaře se zlikvidovalo kvůli nákaze ptačí chřipky v celé zemi zhruba 98 000 ptáků. Kontaminovaná vejce se likvidují v asanačním podniku Mankovice. "Po dohodě se Státní veterinární správou jsme příslušná vejce preventivně stáhli z trhu," uvedl Maiwald.

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo z nemytých rukou.

Pro silné a zdravé jedince nebývá onemocnění většinou nebezpečné. Ohroženi mohou být starší a nemocní lidé a malé děti, protože se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

Diskonty Lidl stahují tato vejce s minimálním datem trvanlivosti 11. září nebo dříve. Opatření se týká prodejen Lidl na území Moravy, Slezska a části východních, středních a jižních Čech.

Pokud spotřebitelé vejce zakoupili, mohou je vrátit do kterékoli prodejny Lidlu. Peníze jim budou vyplaceny i bez předložení účtenky. "Ostatní vejce, včetně těch od dodavatele AG Maiwald, nejsou tímto opatřením dotčena," uvedla mluvčí řetězce Zuzana Holá.

Bakterie způsobující tuto nemoc našli letos ve větším množství veterináři například v kuřecím mase z Polska nebo z Brazílie. Loni zakázali prodej 3,5 milionu vajec z Polska.

Salmonelóza postupně v českých chovech mizí. Například předloni veterináři informovali, že od roku 2007, kdy se začal výskyt nemoci kontrolovat v rámci Národního programu tlumení salmonel, klesla na méně než desetinu na tehdejších 1,4 procenta pozitivních hejn. Stát dává každoročně na tlumení této choroby v chovech stamiliony korun.