Airbus vrací úder. V Paříži získal obří zakázku, napodobil tím Boeing | E15.cz

Airbus vrací úder. V Paříži získal obří zakázku, napodobil tím Boeing

Martin Štorkán

Martin Štorkán

Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl na aerosalonu u Paříže dalšího úspěchu. Ve středu podepsal memorandum o prodeji padesáti letadel, které od něj má koupit skupina Indigo Partners veterána nízkonákladového letectví Billa Frankeho. Informovala o tom agentura Reuters

Součástí dohody je kromě 32 nejmodernějších A321neo i úprava už domluveného kontraktu, který počítal s nákupem jiných letadel. Indigo Partners si místo nich pořídí právě A321neo. Letadla skupina distribuuje do aerolinek, ve kterých má podíl. Část půjde do služeb maďarských Wizz Air, zbytek poputuje do Chile, kde bude sloužit pod společností JetSmart.

Odborníci odhadují, že nákup 32 strojů vyjde zhruba na 4,5 miliardy dolarů. Odhad je založen na předpokladu, že cena jednoho A321neo je 129,5 milionu dolarů. Výrobci ale u větších objednávek většinou poskytují výrazné slevy.

Boeing má první objednávku letounů 737 MAX od jejich tragických nehod

Obchod je podle agentury Reuters pro evropského výrobce důležitý hlavně kvůli tomu,  že včera podepsal konkurenční americký Boeing dohodu se skupinou International Airlines Group, která je mimo jiné majitelem British Airlines. Firmy se dohodly na prodeji dvou stovek problematických letadel 737 MAX. Jejich katalogová hodnota je 24 miliard dolarů (549 miliard korun).

Airbus má se skupinou Indigo Partners dlouhodobě dobré vztahy. Předloni v listopadu se firmy dohodly na rekordní zakázce na 430 letadel A320neo a A321neo. Jejich katalogová hodnota byla zhruba 1,1 bilionu korun.

Prohlédněte si fotogalerii:

Glosa Štěpána Brunera: Smartwings aneb čekání na Ježíška
Airbus slaví padesátiny. Expert: Jádrem jeho úspěchu se stal vztah mezi Francií a Německem
Nový Boeing 797 by mohl pilotovat pouze jeden člověk

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!