Insolvencí přibývá jen pomalu, situace je však zkreslená dotacemi, varuje právník

V Česku loni přibylo 682 firemních konkurzů, jen o čtyři procenta více než v roce 2023. Podle insolvenčního právníka Jiřího Rahma z advokátní kanceláře A&O Shearman jich bude přibývat, ale žádné tsunami bankrotů firem nehrozí.
„Ze statistik vychází, že už od roku 2017 je každý měsíc více či méně stejný počet nových korporátních insolvenčních řízení,“ doplňuje Rahm v rozhovoru. Stagnující křivku vysvětluje především rolí státních subvencí. „Naše ekonomika je do určité míry hnaná subvencemi a dotacemi. Pokud je nějaký podnik živený ze strany státu, tak ho více či méně závažné finanční problémy neskolí,“ připomíná.
Německé zpomalení a celně-politická hrozba
I proto podle něj čísla o úpadcích v době poklesu HDP spíše překvapují stabilitou.
Jenže dotace mají podle právníka i odvrácenou stranu. Prodlužují život firem, které by za běžných tržních podmínek musely projít ozdravením nebo reorganizací. V praxi se tak problémy tlumí a neřeší. A jejich kumulace může být bolestivá.
Česko je navíc úzce spjaté s německou ekonomikou, která v poslední době klopýtá. „Tím, že jsme malá otevřená ekonomika a velmi propojená právě s německou, tak bych čekal, že problémy, které tam mají, zejména v rámci automotive průmyslu, se dříve či později promítnou do České republiky,“ říká Rahm. Přesto opatrně dodává, že přímá korelace se zatím neprojevuje a předpovědi raději tlumí.
Automobilový sektor zůstává podle Rahma logicky nejzranitelnější. „Jsme pořád velmi průmyslová ekonomika, která je závislá na automotive,“ konstatuje. Spolu s ním ale jmenuje i fotovoltaické elektrárny, které doplácejí na měnící se regulaci, a ocelárny zatížené cenou emisních povolenek. „Jakákoliv průmyslová výroba, která je ekologicky náročnější, bude mít významně levnější konkurenční produkt z Číny,“ dodává.
Co v rozhovoru uslyšíte
- Jaký je rozdíl mezi reorganizací v rámci insolvence a novou preventivní restrukturalizací.
- Jak státní dotace zkreslují statistiky bankrotů.
- Které sektory jsou podle Jiřího Rahma nejzranitelnější a proč by americká cla mohla „přetrhnout“ globální řetězce.
- Jak funguje preventivní restrukturalizace a proč zatím chybějí úspěšné příběhy.
- Co musejí věřitelé stihnout do dvou měsíců od vyhlášení úpadku.
- Proč AI advokáty hned tak nenahradí.