Akcie automobilky Aston Martin klesly na rekordní minimum | E15.cz

Akcie automobilky Aston Martin klesly na rekordní minimum

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie britského výrobce luxusních automobilů Aston Martin ve čtvrtek klesly na nové rekordní minimum 3,71 libry (asi 104,7 koruny). Od vstupu firmy na londýnskou akciovou burzu loni v říjnu již ztratily 80 procent. Informoval o tom list The Guardian.

Později akcie část ztrát smazaly a stouply na 4,35 libry. Stále to však znamená denní pokles o sedm procent. Akcie automobilky vstoupily loni na burzu za cenu 19 liber.

Automobilka minulý měsíc zhoršila svou prognózu prodeje na tento rok ze 7 250 na 6 400 vozů. Odkázala přitom na makroekonomickou nejistotu v Británii a Evropě, které se potýkají s pomalým hospodářským růstem a s rizikem odchodu Británie z EU bez dohody na konci října.

Slabší prodej v prvním pololetí - v době, kdy Aston Martin investuje do továrny ve Walesu, kde se bude montovat první sportovně-užitkový vůz automobilky - vedl mnoho investorů k otázce, zda společnost bude potřebovat dát dohromady více financí. To by mohlo vést k vydání dalších akcií a snížilo by to podíl současných akcionářů.

Zhoršení výhledu zvýšilo finanční tlaky na firmu. Ratingová agentura Moody's automobilce v červenci zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti, a Aston Martin si v důsledku toho půjčuje prostředky za méně výhodných podmínek.

Britský výrobce luxusních automobilů se v prvním pololetí propadl do ztráty 78,8 milionu liber (2,2 miliardy korun), zatímco o rok dříve hospodařil se ziskem 20,8 milionu liber. Firma, jejíž auta proslavil mimo jiné fiktivní britský agent 007, to zdůvodnila především slabou poptávkou v Evropě.

Automobilka prochází plánem restrukturalizace, a to už od roku 2014, kdy její otěže převzal výkonný ředitel Andy Palmer. Jeho cílem je obnovit a posílit modelovou řadu a přesunout se do nových segmentů. Prvním takovým výrazným krokem této strategie má být představení nového SUV modelu s názvem DBX. To je v plánu v nejbližších měsících. "Bude to nejkrásnější ultraluxusní corssover na trhu," nešetří sebevědomím Palmer.  

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah