Alena Vitásková: Podpora domácností | E15.cz

Alena Vitásková: Podpora domácností

Solární panely, ilustrační foto
Solární panely, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Alena Vitásková

Na základě změny legislativy připravil ERÚ vyhlášku, díky níž si od letošního roku mohou domácnosti pořídit solární panely s výkonem do deset kilowattů nemusejí žádat o licenci. To znamená, že tím odpadá veškerá administrativa související se žádostí.

Malé solární elektrárny, které neslouží podnikatelskému záměru, ale domácnostem ke snižování spotřeby elektřiny ze sítě, jsou trend, kterým se bude energetika do budoucna ubírat, a především domácnostem ušetří náklady na energie. Jak na to?

Uživatel může využít takzvané zjednodušené připojení zdroje, které vyžaduje jen minimální kontakt s distributorem. Před vlastní instalací je potřeba zajistit změření „impedance proudové smyčky“, což je jediný technický parametr, který může instalaci zabránit. Toto měření musí zajistit osoba odborně způsobilá. Limitní hodnoty jsou uvedeny ve vyhlášce o připojení. Pokud parametr vyhoví, můžete začít instalace.

Technické řešení mikrozdroje musí být ošetřeno v důsledku stávající legislativy tak, aby zamezovalo jakýmkoli přetokům elektřiny do sítě. Nadbytek elektřiny tedy nemůžete svévolně dodávat do sítě. Existují však technická řešení, jak nevyužitou elektřinu uskladnit pro pozdější využití, problémy by tím měly být redukovány. Jedná se například o akumulaci ohřevem vody.

Energetický regulační úřad souběžně jedná s distributory a provozovatelem „přenosovky“ na vytvoření pravidel pro tyto decentrální zdroje, aby se do budoucna galvanicky neodpojovaly a nadále síť používaly. Řešení je technicky náročné, nicméně důležité pro všechny zainteresované strany.

Provozovat výrobnu však uživatel smí až po uzavření nové smlouvy o připojení s dprovozovatelem distribuční soustavy. Pokud nejste vlastníkem nemovitosti, budete muset nejdříve požádat o souhlas majitele.

Autorka je předsedkyní ERÚ

Autor: Alena Vitásková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.