Polsko spoléhá v otázce jádra na nebývalou podporu Američanů | E15.cz

ANALÝZA: Polsko spoléhá v otázce jádra na nebývalou podporu Američanů

Jan Žižka

Zatímco se Češi trápí s přípravou výstavby jediného nového jaderného reaktoru, který by měl podle nejoptimističtějších plánů začít vyrábět elektřinu v roce 2036, Poláci přicházejí s mnohem ambicióznějšími vizemi. První atomový blok chtějí mít v provozu do roku 2033 a o sedm let později by mělo chrlit energii pro polské domácnosti a průmysl hned šest nových reaktorů s celkovým instalovaným výkonem šest až devět gigawattů.

Jak minulý týden potvrdila návštěva polského prezidenta Andrzeje Dudy ve Washingtonu, vláda ve Varšavě spoléhá na to, že jim nové odvětví energetiky v tradičně „uhelné“ zemi pomohou vybudovat Američané. Spojené státy byly kolébkou atomové energie a navzdory současným problémům tamního jádra zatím stále provozují nejvíce reaktorů na světě.

Úsměvné plány?

Mnozí pozorovatelé se podobným projektům spíše smějí. Polsko plánuje výstavbu atomových elektráren už desítky let a zatím nepostavilo ani jednu – pokud nepočítáme experimentální reaktory. Český vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl před časem v rozhovoru pro časopis All for Power prohlásil, že splnění polských plánů je jen málo pravděpodobné. Poláci na rozdíl od Čechů začínají prakticky od nuly a bude pro ně složitější zajistit funkční jaderný dozor a veškerou potřebnou infrastrukturu.

Přesto je současná situace jiná než v minulosti. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) sice získala pověst rozhodného obhájce uhelných elektráren, ale její ministři dnes dávají jasně najevo, že energetiku čeká zásadní transformace.

Uhlí se dosud v Polsku podílí na výrobě elektřiny ze tří čtvrtin, což je v době evropského omezování emisí skleníkových plynů zjevně neudržitelné. Varšava sází na nové technologie a takovou je pro ni i jádro.

Partnerství na 60 let

Návštěva prezidenta Andrzeje Dudy v Bílém domě a jeho setkání s Donaldem Trumpem měly především posílit Dudovy šance na znovuzvolení a nepřinesly žádné konkrétní finální dohody. Přesto vyplulo na povrch o něco více podrobností o tom, jak by měla spolupráce obou zemí vypadat. Polský vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Piotr Naimski v rozhovoru pro tamní rozhlasovou stanici RMF FM naznačil, že by mělo jít o partnerství minimálně na 60 let.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!