Bakalova NWR se rozhodla zavřít důl Paskov. Protesty horníků nezabraly | E15.cz

Bakalova NWR se rozhodla zavřít důl Paskov. Protesty horníků nezabraly

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Ostravsku hrozí velký sociální problém. Společnost New World Resources (NWR) se rozhodla uzavřít důl Paskov, protože ve střednědobém výhledu důl zřejmě nebude konkurenceschopný. Firma ještě chce o podmínkách uzavření jednat s českou vládou a akcionáři. NWR vlastní důl prostřednictvím společnosti OKD.

V dole pracuje zhruba 3000 lidí. Finanční ředitel NWR Marek Jelínek minulý měsíc u příležitosti zveřejní pololetních výsledků firmy uvedl, že NWR zvažuje uzavření dolu Paskov, ale že v provozu bude nejméně do konce roku 2014.

Pokud kompletní náklady na útlum těžby ponese OKD, ukončí se těžba k 31. prosince 2014. Do této doby bude v dole pracovat i většina zaměstnanců. Několik set lidí by se ještě v roce 2015 mělo podílet na technickém útlumu. Pokud se český stát bude podílet na sociální - tedy dotované - těžbě, může Paskov skončit až v roce 2018. „Společnost OKD je připravena zpracovat projekt prodloužení životnosti Dolu Paskov o několik let, pokud se stát bude chtít podílet na sociální těžbě v tomto ztrátovém dolu. Vzhledem k pravidlům EU by bylo možné útlum dolu takto prodloužit až do roku 2018,“ uvedl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Odpolední protesty horníků v Ostravě

V Ostravě dnes odpoledne podle policejních odhadů přišlo zhruba 2500 lidí na hornickou demonstraci nazvanou Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. V jejím závěru organizátoři přečetli prohlášení vyzývající majitele OKD, aby ze svých minulých zisků zajistili normální chod firmy. Demonstranti nesli symbolickou rakev s nápisem NWR HROB OKD.

Prostřednictvím černouhelné firmy OKD vlastní NWR v Česku čtyři doly. Kromě Paskova to jsou ještě Darkov, Karviná a ČSM. Loni se v dolech OKD vytěžilo 11,2 milionu tun uhlí. Kromě toho NWR vlastní polský důl Debiensko, kde ale zatím netěží.

Současné potíže společnosti OKD a hrozící propouštění v dole Paskov hrozí podle ČSSD přerůst v sociální krizi. „Je evidentní, že tento soukromý podnik a vlastníci tohoto soukromého podniku inkasovali v minulých letech, kdy byly vyšší výkupní ceny uhlí, výrazné zisky, v řádu miliard a desítek miliard korun. Sociální demokracie je přesvědčena, že primární odpovědnost za stabilizaci OKD a udržení zaměstnanosti musí mít vlastníci této soukromé společnosti,“ uvedl minulý týden předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pokud vlastníci, na něž by prý měla vyvíjet tlak i vláda, do firmy neinvestují a v řešení selžou, pak by měl podle Sobotky nastoupit stát. „A příští vláda bude muset zvažovat reálně všechny možné varianty, jak udržet zaměstnanost v Moravskoslezském kraji a jak případně pomoci překonat období, ve kterém jsou velmi nízké výkupní ceny uhlí, které produkuje OKD,“ uvedl šéf ČSSD.

Vývoj ceny akcí NWR za poslední rok

Graf 17. 9. 2013. Autor: nosek.mn@gmail.com

NWR, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má zhruba poloviční podíl český miliardář Zdeněk Bakala.

V posledních letech se NWR potýká s nepříznivým prostředím na trhu kvůli poklesu cen černého uhlí. Loni firma vykázala čistou ztrátu jeden milion eur (25,7 milionu korun) po zisku 130 milionů eur v roce 2011. V letošním prvním pololetí NWR hospodařila se ztrátou 395,7 milionu eur, do výsledků se ale promítlo snížení hodnoty těžebních aktiv o 307 milionů eur kvůli dlouhodobě nízkým cenám uhlí.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.