Bič, dynamit a čtvrtá průmyslová revoluce | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Bič, dynamit a čtvrtá průmyslová revoluce

Stanislav Šulc

Automatizace, robotizace, využití umělé inteligence v průmyslu, to vše představuje změny, pro které se vžilo označení čtvrtá průmyslová revoluce. Vážně se o ní začínají bavit ekonomové s politiky, odboráři a sociology. Někteří straší, že nám roboti vezmou práci, jiní vidí tu lepší stránku - stroje nahradí nekreativní, automatizovatelné a neatraktivní profese. Kdo bude mít pravdu, rozsoudí až čas. My vám připomínáme deset milníků, přes které lidstvo ke čtvrté průmyslové revoluci dospělo.

Bič

Vynález biče patří k nejdůležitějším objevům pravěkých lidí a lze jej přirovnat ke zkrocení ohně. Nejstarší biče se vyskytovaly již v neolitu, kdy si lidé začali podmaňovat zvířecí říši. Díky biči mohli především dobytek donutit k práci i k poslušnosti. Zejména ve třetím světě, ale například i v USA se biče k podobným účelům využívají dodnes.

Zneužití biče jako „motivačního nástroje“ použitého vůči člověku přišlo později, nicméně bez toho by šel pokrok lidstva nejspíše daleko pomaleji. Jeho moci využívali především stavitelé kolosálních starověkých staveb včetně pyramid. Podobné stavby pomáhaly vytvářet pocit sounáležitosti a semknutosti jednotlivých civilizací.

Možná ještě důležitější bylo využívání bičů v námořnictví, kdy veslující otroci pod nátlakem fyzického trestu dosahovali neuvěřitelných výkonů. Lodě se tak dostaly ještě dále, než by bylo myslitelné bez klíčového mocenského nástroje, kterým se bič stal.

Motiv biče je ostatně součástí mnoha starověkých podobizen panovníků. Dostal se také do popkultury, jako významný nástroj jej využíval například Indiana Jones ve stejnojmenné filmové sérii.

Bič je také nositelem jednoho rekordu, kterého si vědci všimli relativně nedávno. Charakteristické prásknutí biče se ozve, pokud koneček těla biče (takzvaná práskačka) překoná rychlost zvuku. Vyvolá tak rázovou vlnu a pak nastává akustický třesk. Bič je tak prvním a nejstarším lidským nástrojem schopným překonat rychlost zvuku.

Ozubené kolo

Co spojuje největší i nejmenší mechanické přístroje? Co najdeme v hodinách, v automobilech či ve mlýnech? Odpovědí je jeden z nejužitečnějších vynálezů, které připravily půdu pro mechanizaci práce – ozubené kolo.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!