Brexit bez dohody děsí automobilky v Británii, Ford už plánuje přesun výroby | E15.cz

Brexit bez dohody děsí automobilky v Británii, Ford už plánuje přesun výroby

Karel Pučelík

Ford kvůli obavám z tvrdého brexitu připravuje plán stažení výroby z Velké Británie. Podle britského tisku o tom již společnost informovala premiérku Mayovou.

Automobilka předsedkyni vlády Therese Mayové oznámila, že se připravuje na možnost přesunu výroby do zahraničí, napsal o tom britský deník The Times. Tvrdý brexit by podle vyjádření značky znamenal náklady ve výši až miliardy dolarů.

Tvrdý brexit může britskému autoprůmyslu způsobit citelné ztráty. Nejistota kolem odchodu Britů z EU byla jedním z faktorů, proč se japonská automobilka Nissan rozhodla zrušit plány na výrobu nového SUV X-Trail v britské továrně a přesunout celou produkci modelu do Japonska.

Tvrdý brexit nejvíce odnesou Němci

The Times rovněž tvrdí, že podle slov jednoho z účastníků zmíněného hovoru podobně uvažují i další automobilky. Výrobci se obávají vyšších cel, nedostatku pracovní síly a narušení dodavatelských řetězců. Server Autocar uvedl, že vláda proto připravuje balíček finanční podpory pro firmy zasažené britským odchodem bez dojednané smlouvy.

Ford je v Británii nejprodávanější značkou. Na ostrovech vlastní dvě továrny, ve kterých vyrábí motory pro svá auta. Zaměstnává tam zhruba 13 tisíc lidí.

 

Matka British Airways chce zůstat v Evropě, omezila mimounijní podílníky

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!