Brexit jako šance: zbrojaři chtějí využít slabší libry k vývozu mimo EU | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Brexit jako šance: zbrojaři chtějí využít slabší libry k vývozu mimo EU

Brexit jako šance: zbrojaři chtějí využít slabší libry k vývozu mimo EU
BAE Systems
• 
ZDROJ: BAE Systems

vaj

Odhlasování odchodu Velké Británie z Evropské unie berou britští zbrojaři jako příležitost k vylepšení pozic na mimoevropských trzích. Ministr obchodu Liam Fox jim vychází vstříc a připravuje delegaci, která jim má pomoci k novým zakázkám. Největším vývozcům zbraní a armádních součástek může pomoci také oslabení libry. Po referendu klesla na nejnižší hodnotu za třicet let.

Zástupci předních britských zbrojařů, mezi něž patří zejména BAE Systems a holding Rolls-Royce, se nedávno setkali s delegacemi z Turecka a Indie, přičemž obě země se v současnosti snaží rozjet vlastní zbrojní výrobu. Zatím jim k tomu pomáhá zejména import součástek a návrhů jednotlivých řešení.

Nová odbytiště by ale mohly řečené firmy, spolu s dalšími konkurenty z odvětví sdružené do obchodní skupiny ADS Group, najít také v Japonsku, Jižní Koreji, Austrálii a státech Perského zálivu, řekl pro agenturu Bloomberg Paul Everitt, jenž celé sdružení vede. “Evropa pro nás bude důležitá i nadále, podle všeho ale v dalších částech světa existuje v současnosti větší ochota rozvíjet dlouhodobější spolupráci,“ míní Everitt a dodává, že právě brexit představuje z jeho pohledu příležitost k rychlejším a intenzivnějším jednáním.

Přečtěte si:

Bank of England se děsí brexitu, snížila sazby

Ian King, šéf největšího britského armádního exportéra BAE Systems, potom zmiňuje jako výhodný faktor slabší libru. „Naše zboží je potom na trhu levnější,“ říká King.

Z ekonomického pohledu je pro zbrojaře výhodná také současná napjatá situace ve světě. Světový export zbraní loni vzrostl o 21 procent a dosáhl hodnoty 63 miliard liber (dva biliony korun), upozorňuje Bloomberg.

Na tomto růstu se podílejí jak neutuchající konflikty na Blízkém východě, tak obavy z asertivní zahraniční politiky Číny a Ruska. Důsledkem je navyšování vojenských výdajů ve východní Evropě a jihovýchodní Asii.

Samotná Velká Británie je pak podle jejího úřadu pro obchod a investice s dvanáctiprocentním podílem třetím největším vývozcem zbraní na světě (za Spojenými státy a Francií). Ještě před deseti lety ale podíl Britů na světovém armádním exportu dosahoval podle stejné metriky 19 procent.

Aby tohoto podílu Britové znovu dosáhli, snaží se proto posílit svou pozici právě v mimoevropských regionech – ostatně starý kontinent je až čtvrtým největším dovozcem britských zbraní po Blízkém východě, oblasti Pacifiku a Severní Americe.

Kurz libry k dolaru: Graphical visualization of market data.

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!