Českým firmám chybí lidé, výrobu stěhují na východ | E15.cz

Českým firmám chybí lidé, výrobu stěhují na východ

Českým firmám chybí lidé, výrobu stěhují na východ
Firmy se stále častěji poohlíží po možnostech výroby na východě
• 
ZDROJ: gou group

Jaroslav Bukovský

Katastrofální nedostatek odpovídající pracovní síly v Česku žene firmy na východ. Část výroby, zejména v méně technologicky náročných odvětvích, některé z tuzemských firem přesouvají na sousední Slovensko i dále. Podle expertů má tento trend ruku v ruce s vývojem tuzemského trhu práce dál sílit.

„Již delší dobu přesouváme aktivity na Slovensko. Dnes tam stavíme nový závod a jednáme i o výrobě na Ukrajině. Mohli bychom mít daleko více zakázek, ale bojíme se, abychom se v budoucnu nedostali do problému s plněním termínů, už dnes pracujeme o sobotách. Příčinou je dlouhodobý nedostatek kvalifikované pracovní síly,“ uvádí Miloslav Čermák, šéf Sněžky Náchod, která je dodavatelem šitých dílů pro automobilový průmysl.

Přesunem výroby ještě dále na východ hrozí i Jiří Grund, spolumajitel stejnojmenné textilky. „V úvahu by připadal například přesun výroby do Číny,“ uvádí Grund. Situace prý bude ještě horší, přesun výroby navíc nemusí být výhrou.

Zaměstnanost v Česku stoupá nejvíce z celé EU, ukázal Eurostat

“Domnívám se, že tento jev bude ještě častější, na Slovensku nicméně není situace pracovního trhu o mnoho lepší. Vyšší míru nezaměstnanosti navíc kompenzují větší strukturální problémy,“ uvádí s odkazem na možná rizika hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle odhadů Asociace Exportérů je momentálně z takřka 400 tisíc nezaměstnaných využitelných v průmyslu jen něco přes 70 tisíc.

„Koncem letošního roku klesne objem zaměstnatelných lidí v průmyslu na zhruba 55 tisíc, což je obdobný počet jako na vrcholu ekonomického cyklu před finanční krizí v roce 2007,“ uvádí místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Podle odborníků se bude výroba přesouvat spíše v sektorech s menší přidanou hodnotou. “Očekával bych tento vývoj v oblasti obchodu, logistiky, kompletace výrobků, či jednodušší masové výroba různých komponent,“ říká nezávislý ekonom Petr Hlinomaz.

Pozice s nižší požadovanou kvalifikací by firmy rády řešily formou dovozu pracovníků ze zahraničí. „V úvahu přicházejí lidé z Ukrajiny, Vietnamu, či Filipín,“ dodává Daněk s tím, že jejich rychlému začlenění do výroby v současnosti nicméně brání celá řada administrativních překážek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!