ČEZ převezme GasNet na přelomu srpna a září, výrazné změny neplánuje
Energetická skupina ČEZ by měla společnost GasNet definitivně převzít a začlenit do svého portfolia na přelomu srpna a září. Výrazné změny ve fungování plynárenské firmy, kterou ČEZ letos odkoupil od Macquarie Asset Management za 846,5 milionu eur (přes 21,3 miliardy korun), polostátní podnik zatím neplánuje. Dnes to řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Transakci ještě posuzuje Evropská komise a české ministerstvo průmyslu a obchodu, její potvrzení se očekává v příštích týdnech.
GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje, spravuje 65.000 kilometrů plynovodů, má více než 2,3 milionu zákazníků. Drží tak přibližně osmdesátiprocentní podíl na distribuci plynu v Česku.
Akvizice je pro polostátní ČEZ zřejmě největší investici letošního roku, definitivní převzetí GasNet proto Novák označil za důležitý milník. „Očekáváme, že všechno hotovo by mělo být na konci srpna, nebo na začátku září,“ řekl k procesu, který čeká především na schválení od úřadů.
Převratné změny v plynárenské firmě ČEZ podle Nováka neplánuje. „Každý nový vlastník nějaké změny chystá, tady ale budou určitě jen velmi marginální,“ uvedl. GasNet je podle něj skvěle fungující firmou, která má s ČEZ řadu synergií. Vlastnictví plynárenské firmy bude podle Nováka výhodou například při plánovaném budování plynových elektráren a nahrazování tepláren.
ČEZ bude s 55,2 procenta podílu většinovým vlastníkem GasNet. Dalšími akcionáři společnosti jsou Allianz a kanadská BCI. Jednání o možném navýšení podílu ČEZ podle Nováka nyní není na pořadu dne, podnik se chce zatím soustředit hlavně na bezproblémové začlenění firmy do své skupiny.
GasNet se vloni propadl do ztráty více než 303,5 milionu korun. Předloni společnost zaznamenala čistý zisk přes 1,89 miliardy korun. Meziročně zhruba o šest procent klesly i tržby podniku, činily 13,5 miliardy korun.
Skupina ČEZ patří k největším energetickým podnikům v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V letošním prvním pololetí skupina vydělala 21,1 miliardy korun. Čistý zisk skupiny tak meziročně klesl o pět procent.