ČEZ zahájil stahování z Rumunska | e15.cz

ČEZ zahájil stahování z Rumunska. Nabídl k prodeji sedm tamních firem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Energetická skupina ČEZ chystá prodej většiny rumunských aktiv. Nechat si chce pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a část tradingu. Zájemci se o ně mohou hlásit do 25. září, následovat bude výzva k předložení nezávazných nabídek, uvedla mluvčí ČEZ Alice Horáková. 

ČEZ do možného prodeje zařadil společnosti Distributie Energie Oltenia, Ovidiu Development, Tomis Team, MW Team Invest, CEZ Vanzare, TMK Hydroenergy Power a CEZ Romania. Investoři mohou vyjádřit svůj zájem jak o všechna aktiva v jednom celku, tak o jednotlivé firmy zvlášť. Testování zájmu trhu pro ČEZ zajišťuje Société Générale.

Svůj zájem o rumunský byznys ČEZ nedávno veřejně potvrdila státní energetická společnost Hidroelectrica s tím, že usiluje o koupi přinejměnším části aktiv české skupiny v zemi. 

Prodej rumunských společností je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou letos v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ naopak rozvíjet doma i v zahraničí.

Z prodeje firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti.

Aktiva ČEZ v Rumunsku zahrnují jednu z největších distribučních společností v zemi s portfoliem 1,4 milionu zákazníků, největší větrný park vybudovaný na pevnině v Evropě Fantanele-Cogealac, modernizovaný hydroenergetický systém Reşita sestávající ze čtyř přehradních nádrží a čtyř malých vodních elektráren a prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům, uvedla firma v pondělním inzerátu v Hospodářských novinách.

Na rumunský energetický trh vstoupil ČEZ v roce 2005 koupí jedné z tamních distribučních společností. Rumunská aktiva od začátku podle firmy generují pozitivní provozní zisk EBITDA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah