Chevron odepíše majetek za miliardy dolarů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Chevron odepíše majetek za miliardy dolarů, očekává nízké ceny ropy

ČTK

Americká energetická společnost Chevron plánuje v tomto čtvrtletí odepsat majetek až za 11 miliard dolarů (přes 253 miliard korun) a zvažuje prodej některých projektů na těžbu zemního plynu. Očekává totiž dlouhodobě nízké ceny těchto surovin v důsledku prudkého nárůstu těžby v Severní Americe. Jde o největší odpis majetku jednotlivé energetické firmy za mnoho let, upozornil na to server listu The Wall Street Journal.

K podobnému kroku jsou nuceny i další firmy, některé například omezují i kapitálové výdaje.

Odpisy se týkají projektu vrtů v hlubokých vodách Mexického zálivu, který bez vyšších cen ropy nebude ziskový, a těžby plynu z břidlic v Apalačském pohoří v důsledku nízkých cen plynu. Přes polovinu odpisu těžby se podle agentury AP týká těžby v Apalačském pohoří.

Druhá největší ropná společnost v USA také zvažuje, že v Apalačském pohoří některá ložiska prodá. Zbavit se hodlá i podílu v projektu vývozního terminálu na zkapalněný zemní plyn v kanadské provincii Britská Kolumbie. Kanadský regulátor přitom Chevronu tento týden schválil žádost dodávat po dobu 40 let LNG na asijský trh.

ŠKODA AUTO společně s PRE a izraelskou společností Chakratec přináší do Prahy jedinečnou technologii pro dobíjení elektromobilů

Na příští rok Chevron plánuje kapitálové výdaje včetně výdajů na průzkum kolem 20 miliard dolarů, což je zhruba stejně jako letos.

Chevronu za třetí čtvrtletí vlivem nižších cen ropy a plynu klesl čistý zisk o 36 procent na 2,58 miliardy dolarů.

Komentář Jana Žižky: Jaderné licitace o Plzeň
Český průmysl po zářijovém růstu klesl v říjnu o tři procenta

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!